مغز هیبریدی انسان و موش، برای اولین بار ساخته شد

قرار دادن یک مغز انسان مینیاتوری در جمجمه موش، شاید در ابتدا به نظر سوژه داستان یک فیلم علمی-تخیلی بیاید، اما در حقیقت انجام شده و بر روی آن تحقیقاتی انجام گرفته است.

در این آزمایش، ابتدا سلول های مغز انسان در محیط آزمایشگاهی کمی رشد کردند و سپس از طریق سوراخی در جمجمه موش، به مغز این جانور تزریق شدند. در بررسی های بعدی دیده شد که در سر موش به سلول های مغزی میهمان خون رسانی شد و حتی مغز موش و انسان با یکدیگر ارتباط بر قرار نمودند.سوال بزرگی که در پی این ماجرا در ذهن ما شکل می گیرد این است که آیا این سلول های مغزی می توانند باعث تغییر در هوش و درک این جونده شوند؟

محققین این مقاله اعلام کردند که حداقل بر روی کاغذ، تغییری در رفتار این موش ها نسبت به موش های عادی دیده نشد. اما در هر حال، این سلول ها سلول های مغز انسان هستند و می توانند جایگزین قسمت های از کار افتاده در بیماران باشند. البته این امر با پرورش سلول ها در موش ها تحقق نمی یابد چرا که به دلیل تغذیه کم، اندازه مغز کوچک می ماند. در این مطالعه که بر روی بیش از 200 موش انجام گرفت، در اکثر موش ها بعد از 14 روز شبکه های عروقی مخصوص مغز میهمان به وجود آمده و آکسون های مغز انسان، مغز موش را احاطه کرده بودند که واضحاً نشان دهنده این است که این دو مغز با هم در ارتباط می باشند.

نتیجه دیگری از این مطالعه به دست نیامد؛ ولی به نظر می آید که این تحقیقات جای پیشرفت بسیار زیادی دارد و احتمالاً بتوان با رشد سلول های مغزی انسان در موش، در آینده ای دور، سلول های آسیب دیده مغز انسان را با سلول های سالم جایگزین نمود.

 

 

 

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0