مغز چگونه به خاطر می‌آورد دیشب شام چه خوردید؟

تحقیقاتی که در دانشگاه سن دیگو و آریزونا و لویزیانا صورت گرفته نشان می‌دهد حافظه رویدادی در هیپوکمپ انسان به وسیله دسته‌ای از نورونهای مشخص و مجزا کدگذاری می‌شوند.

حافظه رویدادی، یادآوری مجموعه ای از وقایع گذشته است که در زمان و مکان مشخصی رخ داده‌اند. بعنوان مثال یک سفر در زمان برای بخاطر آوردن جشن تولد یا گفت‌و‌گو با یک دوست است.

نواحی کلیدی هیپوکمپ و شکل شماتیک ارتباطات آنها

نواحی کلیدی هیپوکمپ و شکل شماتیک ارتباطات آنها

 

کدگذاری این نوع حافظه در هیپوکمپ- یک جفت ناحیه کوچک به شکل اسب آبی که در عمق قسمت مرکزی مغز قرار دارد- انجام می‌شود، اما پروسه انجام این فرآیند تاکنون نامشخص بوده است.

پروفسور ویکستد،استاد دپارتمان روانشناسی دانشگاه UC san diego نویسنده اول این مقاله در این رابطه می‌گوید”دانشمندان در این مورد علاقمندند، نه فقط به خاطر نقش آنها در دستیابی به مدلهای حافظه، بلکه بخاطر تاثیری که آنها بر سلامت می‌گذارند. به‌عنوان مثال، تحلیل در این ناحیه مسئول ایجاد مراحل اولیه آلزایمر است.”

ویکستد به همراه لری اسکوایر و سایر همکارانش، عملکرد مغزی 20 بیمار صرعی را که تحت مانیتورینگ داخل جمجمه‌ای قرار گرفتند، بررسی کردند.

آنها عملکرد یک نورون منفرد را در حالی که افراد مورد تحقیق رشته ای از کلمات را که تعدادی از آنها تکرار می‌شدند، به صورت پیوسته می‌خواندند ثبت کردند. از آنها خواسته شد بیان کنند که آیا واژه موردنظر جدید است یا قدیمی. 

عملکرد عصبی قوی در مورد واژه هایی که تکرار می‌شدند در هیپوکمپ به چشم‌ می‌خورد، که مشابه آن در مورد واژه های جدید دیده نمی‌شد، که شواهدی از فعالیت مرتبط با حافظه رویدادی نشان می‌داد.

دانشمندان دریافتند که حافظه های رویدادی افراد به وسیله فعالیت قویِ قسمت کوچکی از (کمتر از 2.5 درصد ) نورونهای هیپوکمپ که معمولا با قسمت‌های دیگر اشتراکی ندارند، کدگذاری و بیان می‌شوند.

به صورت همزمان، عملکرد سایر قسمت‌های هیپوکمپ ( حدود 97.5 درصد باقیمانده) سرکوب شد، پدیده‌ای که تیزشدن عصبی( مهار قسمت‌های جانبی یک مجموعه عصبی برای افزایش تمرکز بر روی فعالیت نورونهای اصلی) نامیده می‌شود.

محققان همچنین به دنبال فعالیتهای مرتبط با این فرآیند در آمیگدال بودند، قسمتی در مغز که با احساسات و حافظه احساسی مرتبط است. مدلهای پیش بینی نمی‌کردند که همانند هیپوکمپ، مجموعه مشخصی از نورون ها مسئول کدگذاری حافظه رویدادی باشند و در عمل هم چنین فعالیتی یافت نشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0