مغز چگونه کلمات را می‌خواند؟

ارتباط لایه های مغز برای خواندن کلمات:

دانشمندان  موسسه مکس پلانک با استفاده از lfMRI (Laminar fMR) که نسبت به fMRI به فعالیت های لایه های مغزی حساس تر است، موفق به کشف چگونگی درک کلمات هنگام خواندن کلمات در مغز شدند.

دانشمندان با تولید کلمات کاذب خوانا و ناخوانا و بررسی نحوه فعالیت لایه های مغزی هنگام خواندن این کلمات در شرکت کنندگان در آزمایش این فعالیت ها را مورد مطالعه قرار دادند.

وقتی شرکت کنندگان در حال خواندن کلمات اختراع شده که قابل تلفظ و خوانا ولی بی مفهوم بودند و یکسری حروف بی ربط که ناخوانا نیزبودند فعالیت های مغزی لایه های مختلف مغز شرکت کنندگان را با دستگاه lfMRI مورد مطالعه قرار دادند و جریانهای مغزی از بالا به اعماق مغز و از اعماق به لایه های سطحی مغز را مورد مطالعه قرار دادند. دانشمندان با مقایسه فعالیت مغز در خواندن کلمات خوانا با فعالیت مغز در خواندن کلمات ناخوانا متوجه شدند که ناحیه مشخص هنگام خواندن کلمات کدام نواحی هستند. این ناحیه شکل گیری تصویری کلمات یاVWFA نام دارد که در لوب گیجگاهی ( در قشر گیجگاهی خلفی) قرار دارد.

آنها همچین متوجه شدند که به هنگام خواندن کلمات معمولی لایه های عمقی تر VWFA  با شدت بیشتری فعال میشوند به نسبت زمانی که فرد کلمات کاذب را می خوانند که این به دلیل جریانهای عصبی از لایه های سطحی تر به لایه های عمقی تر مغز در ناحیه مربوط به زبان ( lMTG و lpMTG ) است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0