موسسه آلن

مؤسسه‌ی آلن(1) سازمانی غیرانتفاعی است که توسط پل آلن یکی از بنیانگذاران شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۰۳ به‌منظور پاسخ‌گویی به بعضی از بزرگ‌ترین سؤالات در حیطه‌ی علوم زیستی و تسریع پژوهش در سراسر جهان راه‌اندازی شد. این مؤسسه در شهر سیاتل آمریکا قرار دارد.
مؤسسه‌ی آلن یک پیشرو و رهبر شناخته‌شده در تحقیقات در مقیاس بزرگ و پایبند به یک مدل دانش باز در مؤسسات تحقیقاتی خود است. مؤسسه‌ی آلن دارای دو انیستیتو با نام‌های مؤسسه‌ی تحقیقاتی آلن در علوم مغز و مؤسسه‌ی تحقیقاتی آلن در علوم سلولی است. در سال 2016، مؤسسه‌ی آلن با تشکیل گروه پیشتاز Paul G. Allen، به شناسایی پیشتازان با ایده‌های جدید برای گسترش مرزهای دانش و بهتر کردن دنیا پرداخت و به چشم‌اندازهای جدیدی از علوم زیستی دست‌ یافت.
پایبندی به دانش باز در تمام حوزه‌های تحقیقاتی مؤسسه، ریشه در اعتقاد این مؤسسه به تولید علم در مقیاس جهانی دارد، بنابراین مؤسسه‌ی آلن اطلاعات، دانش و ابزارهای خود را برای فعال کردن جامعه‌ی بزرگ علمی با محققان و دانشمندان سراسر دنیا به اشتراک می‌گذارد. درنتیجه در هرماه حدود ۱۰ هزار محقق از اقصی نقاط جهان از ابزارهای مبتنی بر وب این مؤسسه ـ نظیر اطلس‌ها – استفاده می‌کنند.

برخی از مهم‌ترین تحقیقات و پروژه‌های به انجام رسیده در این مرکز عبارتند از:

جست‌وجوگر سلول آلن
این ابزار شامل اطلاعاتی درباره‌ی‌ برنامه‌های مؤسسه برای ایجاد یک مدل سه‌بعدی از یک سلول انسانی در جهت سوق موضوعات تحقیقات زیست پزشکی برای پاسخگویی به سؤالات اساسی حل‌نشده است.

اطلس‌های مغز آلن
اطلس‌های مغز آلن مشخصه‌ای از دانش باز این مؤسسه است. این مؤسسه انواع منحصربه‌فردی از منابع عمومی آنلاین را که به کاربران ابزار قدرتمندی برای جست‌وجو و مشاهده‌ی اطلاعات گسترده‌ی بیان ژن، اتصالات عصبی، خصوصیات تک‌سلولی و نوروآناتومی می‌دهد، ایجاد کرده و به اشتراک گذاشته است. این اطلس‌ها به‌آسانی از طریق پورتال داده‌ی اطلس مغز آلن قابل‌دسترسی هستند.
اطلس مغز آلن – که یک اطلس ژنوم بیان ژن در مغز موش بالغ است – یک آزمایش در مقیاس بزرگ بوده است. توسعه و گسترش اطلس با ترکیبی از چالش‌های فنی و یک مدل تحقیقاتی غیر سنتی و باز مواجه شد و در مسیر کامل شدن، با موانع بسیاری روبرو شد. پس از غلبه بر این چالش‌ها، در حال حاضر، این اطلس، یک ابزار اساسی برای دانشمندان علوم اعصاب در سراسر جهان است و زمینه را برای ایجاد سایر منابع باز مشابه، فراهم کرده است.(2)
اطلس‌های مغز انسان و موش آلن، پروژه‌هایی در زمینه‌ی علوم اعصاب در مؤسسه‌ی آلن هستند که به دنبال ترکیب ژنتیک و نوروآناتومی از طریق ایجاد نقشه‌های بیان ژن برای انسان و موش هستند. اولین اطلس در سپتامبر 2006 چاپ شد و در ماه می 2012، تعداد این اطلس‌های مغزی به 7 عدد رسید: اطلس مغز موش، اطلس مغز انسان، اطلس در حال پیشرفت مغز موش، اطلس در حال پیشرفت مغز انسان، اطلس پریمات‌ها به‌جز انسان و اطلس نخاعی موش از جمله این اطلس‌ها می‌باشند. همچنین سه پروژه‌ی مرتبط با بانک اطلاعاتی نیز موجود است: Glioblastoma، تنوع موشی و خواب.(3)

رفرنس‌ها:

  1. [Available from: https://www.alleninstitute.org/.
  2. Jones AR, Overly CC, Sunkin SM. The Allen Brain Atlas: 5 years and beyond. Nat Rev Neurosci. 2009;10(11):821-8.
  3. Allen Brain Atlas Feburary 13, 2016 [updated Feburary 13, 2016. Available from: https://en.wikipedia.org/wiki/Allen_Brain_Atlas.


0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0