موسیقی برای رفع خستگی

تاثیر گوش کردن به موسیقی و تمرینات ذهن آگاهی بر بهبود شرایط خستگی ذهنی 

در تحقیقی تاثیر شنیدن ضرب های موسیقی از طریق دو گوش در مقایسه با تاثیر تمرینات ذهن آگاهی بر خستگی ذهنی مورد بررسی قرار گرفت.

این پژوهش توسط جوهانس آکسلسن، آلریچ کرک از و پژوهشگر دانشگاه والنسیا انجام گرفت. آنها تاثیر مثبت ذهن آگاهی را در افرادی که به مدت ۴ هفته از نرم افزار Headspace و با استفاده از اینترنت از تمرینات ذهن آگاهی استفاده کرده بودند، مشاهده کردند.

خستگی ذهنی، شرایط روانی است که در اثر کار زیاد ذهنی و شناختی ایجاد میشود و در نتیجه آن فرد ممکن است دچار کندی زمان واکنش و اختلالات توجه شود. این همچنین تمرکز و توانایی تصمیم گیری بهینه در حین انجام وظایف را تحت تاثیر قرار می دهد.

خستگی ذهنی در حقیقت عامل بسیاری از تصادفات در ترافیک یا محل کار است و باعث میشود افراد عملکرد ضعیفی در مطالعه یا تحصیل داشته باشند.

مطالعات تاثیر مثبت تمرینات ذهن آگاهی را ثابت کرده‌اند. تاثیر مثبت گوش کردن به ضربات موسیقی با دو گوش نیز میتواند باعث تقویت تمرکز طولانی مدت در افراد شود. این نوع گوش کردن به موسیقی در حقیقت میتواند به عنوان روشی برای سرگرمی ذهن و توانایی شناختی استفاده شود.

اگرچه تون های فرکانس های مختلف وجود دارند که در گوش شرکت کنندگان در آزمایش نواخته میشود (۱۶۵ هرتز در گوش چپ و ۱۷۹ هرتز در گوش راست) ولی شرکت کنندگان تنها یک تون میشنوند که بتا موجی حدود ۱۴ هرتز است.

این پژوهش ۵ مرحله داشت. ابتدا؛ خلق آنها سنجیده شد (BRUMS)، بعد توجه بلند مدت آنها سنجیده شد (SART)؛ در مرحله دوم خستگی ذهنی آنها به مدت ۹۰دقیقه مورد درمان قرار گرفت (AXCPT).

بلافاصله از شرکت کنندگان خواسته شد که ۱۲ دقیقه تمرینات ذهن آگاهی انجام دهند یا ۱۲ با دوگوش به ضربات موسیقی گوش دهند از گروه کنترل خواسته شد که ۱۲ دقیقه استراحت کنند و آرامش داشته باشند. سپس از آنها آزمونهای مربوط به توجه طولانی مدت گرفته شد.

نتایج نشان داد گروهی که ذهن آگاهی انجام داده بودند حتی در شرایطی که دچار خستگی ذهنی بودند بهترین عملکرد را نسبت به بقیه گروه ها در آزمون توجه طولانی مدت داشتند. و گروهی که با دوگوش خود به ضربات موسیقی نیز گوش کرده بودند با وجود خستگی ذهنی عملکرد خوبی داشتند و توجه آنها بهبود نشان داده بود.

این نشان میدهد که تمرینات ذهن آگاهی در شرایط استرس کمک کننده است چرا که به کنترل توجه و استفاده اقتصادی از انرژی برای ذهن کمک میکند. ۱۲ دقیقه گوش دادن به ضربات موسیقی با دوگوش و ۴ هفته تمرینات ذهن آگاهی به بازیابی ذهن از خستگی ذهنی کمک میکند.

در تحقیقات آینده، این گروه تاثیر این نحوه موسیقی گوش کردن را بر ضربان قلب و توانایی های شناختی بررسی خواهند کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0