نمی‌توانید یک اسم را به خاطر بیاورید؟ سمت چپ مغزتان را سرزنش کنید!

این تحقیق انجام شده توسط روانشناسان دانشگاه منچستر- اولین تحقیق در نوع خود است که تفاوتها و شباهتهای سمت راست و چپ مغز را در پردازش حافظه معنایی ( semantic memory) ارزیابی می‌کند.

گروه با 41 بیمار که برای درمان صرع مقاوم قسمتی از مغزشان برداشته شده بود، کار کردند. بیمارانی که در حال حاضر تشنج‌های کمتری را تجربه می‌کنند و در نتیجه‌ی جراحی می‌توانند به‌عنوان مثال رانندگی یاد بگیرند- برای بررسی حافظه معنایی زبانی و دیداری آزمون دادند.

 

 

 

 

جراحی بخشی از مغز را که موجب تشنج می‌شود حذف می‌کند، اما بافتی را که محققان معتقدند در ذخیره حافظه معنایی دخیل است را از بین می‌برد. 20 بیمار برای برداشتن بخشی از مغز که لوب گیجگاهی قدامی نامیده می‌شود، بر روی سمت راست مغز عمل جراحی انجام دادند. و 21 بیمار دیگر در همان لوب در سمت چپ این عمل را انجام دادند.

برای تست حافظه معنایی زبانی، ارزیابی‌های تیم شامل توانایی نامگذاری تصاویر و افراد مشهور، و توانایی وصل کردن کلمات به معنای درست آنها بود.

و برای تست حافظه دیداری آنها، از بیماران خواسته شد تا احساسات افراد موجود در تصاویر را بیان کنند و اگر افراد تصاویر شبیهشان هستند، بگویند.

نتایج تست با نتایج همین بررسی در 20 نفر از افرادی که هیچ نقص عصبی نداشتند مقایسه شد.

دکتر گریس رایس، از تیم دانشگاه منچستر می‌گوید”علاقه زیادی به اینکه آیا سمت چپ و راست مغز به هم شبیه اند یا با هم متفاوت، وجود دارد. تحقیق ما برای اولین بار نشان داد که -حداقل برای حافظه معنایی- هر دو طرف مغز برای حافظه معنایی زبانی و دیداری نقش مهمی ایفا می‌کنند. اما وقتی پای بخش زبانی باز می‌شود تفاوت زیادی مشاهده می‌شود. که در جراحی طرف چپ بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

تحقیق ما بینشی مهم در مورد اینکه این نوع عمل جراحی صرع چه تاثیری بر رفتار دارد به دست می‌دهد. همچنین به ما کمک می‌کند بفهمیم حافظه در کجای مغز ذخیره می‌شود.”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0