هدست جدید MIT می‌تواند ذهن شما را بشنود و به آن پاسخ دهد!

آرناف کاپو، پژوهشگر گروه رابط سیالات (Fluid Interfaces) در آزمایشگاه رسانه‌ی MIT، پروژه‌ی تغییر اگو (AlterEgo) به ما معرفی میکند:

اگر شما یک ابرقهرمان بودید، دوست داشتید قدرت بی نظیر شما چه باشد؟ آیا می خواستید پرواز کنید یا نامرئی شوید؟ یا شاید ترجیح می‌دهید توانایی خواندن ذهن را داشته باشید؟ جالب نیست؟

ذهن‌خوانی به اندازه‌ای که شما فکر می‌کنید، دور از ذهن نیست. در حقیقت، محققان موسسه‌ی فناوری ماساچوست یک وسیله‌ی پوشیدنی را درست کرده‌اند که عملاً می‌تواند افکار شخص را بیان کند و به او اجازه دهد با یک رایانه صحبت کند، بدون اینکه کسی آن را بشنود.

 

هدست جدید MIT می‌تواند ذهن شما را بشنود و به آن پاسخ دهد!

هدست جدید MIT می‌تواند ذهن شما را بشنود و به آن پاسخ دهد!

 

دستگاهی که AlterEgo نامیده می‌شود، به فرد اجازه می‌دهد تا رایانه را کنترل کند و بدون آنکه یک کلمه ادا کند، سوالاتی را مطرح کند. وقتی فردی که دستگاه را پوشیده است، کلمه یا عبارتی را در نظر بگیرد، حتی اگر آن را بر زبان نیاورد، AlterEgo سیگنال‌های عصبی عضلات فک و چهره‌اش را دریافت می‌کند. AlterEgo این سیگنال‌ها را به یک رایانه انتقال می‌دهد که برنامه ریزی شده است تا آنها را با کلمات خاصی مرتبط سازد.

محققان AlterEgo را با عنوان دستگاه تقویت هوش (intelligence-augmentation) و یا IA برای کوتاه مدت توصیف می‌کنند. شخص می‌تواند این فناوری را در گوش و یا فک خود قرار دهد، مانند یک هدست که هنرمندان روی صحنه می پوشند. در داخل دستگاه چهار الکترود وجود دارند که پوست شخص را رکورد می کنند. این دستگاه‌های الکترونیکی چنان حساس هستند که به راحتی سیگنال‌های عصبی عضلانی را در مواقعی که یک فرد در درون خودش کلمات یا عباراتی را بیان می کند (مفهومی که به نام بیان ذهنی (subvocalization) شناخته شده است)، دریافت می‌کنند. دستگاه سپس آن سیگنال‌ها را به یک رایانه ارسال می‌کند که با بازفرستادن یک پیام به دستگاه پاسخ می‌دهد.

AlterEgo با یک اسپیکر ارتعاش استخوان مجهز است که این ارتعاشات را از طریق چهره‌ی فرد به گوش داخلی او می‌فرستد تا این فرد بتواند پاسخ رایانه را بشنود. به عنوان مثال، اگر در خیابان راه می‌روید و می‌خواهید بدانید ساعت چند است، تنها کاری که باید انجام دهید این است که از سر خود بپرسید و کامپیوتر پاسخ دهد. AlterEgo همچنین می‌تواند در بازی شطرنج به شخص کمک کند و سایر وظایف ساده را انجام دهد.

این دستگاه نسبتاً دقیق است. در یک آزمایش 10 نفره، AlterEgo دارای 92 درصد دقت رونویسی بود. محققان می‌گویند که این درصد در طول زمان افزایش می‌یابد. آرن کاپور، دانشجوی کارشناسی ارشد آزمایشگاه رسانه‌ای MIT، به نویسنده‌ی MIT NEWS گفت: “ایده‌ی ما این بود: آیا می‌توانیم یک پلت فرم محاسباتی داشته باشیم که بیشتر درونی باشد که به طریقی انسان و ماشین را در هم آمیزد و به مثابه یک فرمت درونی شناختی خود ما باشد؟” و این چه تأثیری می‌تواند روی ارتباطات داشته باشد؟ AlterEgo می‌تواند نحوه‌ی ارتباط انسان‌ها با رایانه‌ها را تغییر دهد، به ما اجازه می‌دهد با سکوت با دستیارانی مانند Amazon’s Alexa، Assistant Google یا سیری اپل، بدون اینکه کسی بداند، ارتباط برقرار کنیم. اگر فردی درحال مکالمه باشد و بخواهد اطلاعات اندکی را جستجو کند، مجبور نیست دستگاه دیجیتال خود را بیرون بیاورد؛ بلکه صرفاً مطرح کردن یک سوال در ذهن کافی است. AlterEgo بدون از هم گسیختن مکالمه پاسخ خواهد داد. این دستگاه همچنین می‌تواند به افراد کمک کند که در موقعیت‌های پر سر و صدا، از جمله در یک کارخانه و یا بر روی عرشه‌ی یک ناو هواپیما، به راحتی با همدیگر صحبت کنند. این می تواند بسیار هیجان انگیز باشد!

هر بار که شما یک کلمه، عبارت یا حتی کتابی را بخوانید، فرآیند بیان ذهنی (subvocalization) در کار است. این یعنی مغز شما سیگنال‌هایی را به عضلات صورت و گلوی شما ارسال می‌کند که در نهایت آنها را قادر به بیان کلمات یا عباراتی برای شما می‌کند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0