هورمون عشق برای آلزایمر!

اکسی توسین و درمان اختلالات شناختی چون آلزایمر:

یکی از اصلی ترین اثرات تخریبی آلزایمر در اثر تجمع پروتئین هایی به نام بتا آمیلوئید در اطراف نورون ها خصوصا در ناحیه هیپوکامپ مغز است که مرکز اصلی یادگیری و خاطرات محسوب میشود. این پروتئین مخرب خاصیت انعطاف پذیری یا پلاستیسیتی سیناپسی را کاهش میدهد که این انعطاف در حقیقت باعث سازگار شدن سیناپس ها، در طول زمان، به افزایش و کاهش فعالیت های تحریکی میشود.

در برخی از آزمایشات بر روی نمونه های حیوانی، اکسی توسین که در بدن مسئول حس سرخوشی و عشق است، توانست روند تخریبی ای که توسط پلاک های آمیلوئید در برخی بیماری ها چون آلزایمر رخ میدهد را معکوس کند.

انعطاف سیناپسی نقش مهمی در یادگیری و فعالیت های شناختی در هیپوکامپ دارد. بنابراین این پروتئین میتواند هدف مناسبی برای درمانهای مرتبط با بیماری آلزایمر باشد.

در این پژوهش گروهی از دانشگاه توکیو ژاپن به سرپرستی پروفسور آکیوشی سیتو در پی آن هستند تا با استفاده از هورمون اکسی توسین درمانی برای آلزایمر بیابند.

در مطالعات پیشین مشخص شده بود که اکسی توسین در تثبیت خاطرات و در یادگیری موثر باشد ولی در این مطالعات تاثیر آن بر پروتئین مخرب بتا آمیلویید مشخص نشده بود.

 

دانشمندان ابتدا هیپوکامپ موش را تحت تاثیر بتا آمیلوئید قرار دادند و مشاهده کردند که تحریکات سیناپسی در این ناحیه کاهش یافت ولی وقتی این ناحیه را تحت تاثیر اکسی توسین قرار دادند نتیجه ای برعکس بدست آمد.

در آزمایشی دیگر دانشمندان، گیرنده های اکسی توسین را در ناحیه هیپوکامپ مهار کردند و بعد مشاهده کردند که اکسی توسین دیگر توانایی بازگردانی روند تخریبی در مقابل بتا آمیلوئید را ندارد که این خود نشان دهنده این موضوع بود که این گیرنده ها برای عملکرد اوکسی توسین ضروری هستند.

طبق بررسی ها مشخص شده است که اکسی توسین از طریق ورود ناگهانی یون کلسیم باعث تقویت پیام های عصبی و در نتیجه آن باعث شکل گیری حافظه میشود.

در ادامه پژوهش ها، دانشمندان متوجه شدند که خود اکسی توسین به تنهایی باعث روند معکوس تخریبب در آلزایمر نیست بلکه اکسی توسین در تاثیر بر روی بتا آمیلوئید است در این روند بازیابی موثر است.

دانشمندان امیدوارند با پشت سر گذاشتن آزمایشات بیشتر در شرایط طبیعی بدن حیوانات و بعد در انسان بتوانند از اکسی توسین برای درمان بیماری آلزایمر بهره بگیرند. چرا که در حال حاضر درمان موثر دارویی امیدوارکننده ای برای این بیماری وجود ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0