واقعیت مجازی و رفتار همدلانه

تاریخ انتشار: نوامبر 22, 2018

خلاصه: واقعیت مجازی می‌تواند ابزاری مفید برای تحریک همدلی، رفتارهای نوع‌دوستانه و داشتن نگرش مثبت نسبت به گروه‌های حاشیه‌نشین باشد.

نشان داده شده است که همدلی، به عنوان توانایی تبادل و فهم احساسات دیگران، رفتارهای نوع‌دوستانه را تقویت می‌کند. به طور سنتی محققین همدلی را با «اقدامات دریافت نگرش» القا می‌کردند. به این شکل که از شرکت‌کنندگان می‌پرسیدند که اگر به جای فلان فرد در آن شرایط خاص باشند، چه حسی خواهند داشت. نویسندگانِ این مطالعه بررسی کردند که آیا سیستم‌های واقعیت‌مجازی می‌توانند به چنین دریافت نگرش‌هایی کمک کنند یا خیر.
در این مطالعات که مشتمل بر ۵۰۰ شرکت‌کننده در دو گروه است، گروه اول صرفا اطلاعاتی را در مورد تعدادی بی‌خانمان مطالعه کرد و گروه دوم یک فرایند دریافت نگرش را از طریق تجربه کردن یک حکایت به طور فعالانه به واسطه واقعیت‌مجازی تجربه نمود.
نهایتا نویسندگان گزارش دادند که شرکت‌کنندگان در فرایند دریافت نگرش از طریق واقعیت‌مجازی نسبت به سایرین احساس همدلی بیشتری داشته‌اند. همچنین هنگامی که از شرکت‌کنندگان خواسته شد تا دادخواستی را در حمایت از مردمان بی‌خانمان امضا کنند، تعداد بیشتری از شرکت‌کنندگان استفاده‌کننده از واقعیت‌مجازی دادخواست را امضا کردند. همچنین پیگیری‌های انجام شده به مدت ۸ هفته حاکی از آن بود که حس همدلی به مدت طولانی‌تری در این افراد نسبت به بقیه باقی مانده بود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0