ورزش، حامی مغز

پروتئینی سودمند برای مغز که در اثر ورزش کردن آزاد می شود.

یک پروتئین کمتر شناخته شده که در کبد ساخته می شود فایده مند بودن ورزش را برای مغز توجیه می کند. . محققان دانشگاه سانفرانسیسکو متوجه شدند که این کشف می تواند برای درمان های آینده و نقش فعالیت فیزیکی در حفاظت از سلول های عصبی بسیار مفید باشد. شناخت این پروتئین از آنجایی مفید است که می توان با وارد کردن آن به بدن افرادی که از انجام ورزش عاجزهستند آن ها را نیز به طور غیر مستقیم منتفع ساخت.

ورزش یکی از شناخته شدن و بهترین راه حل ها برای حفاظت از مغز خصوصا در دوران پیری است. نقش آن در کند کردن کاهش عملکردهای شناختی در بیماری آلزایمر و دمانس فرونتوتمپورال حتی در کسانی که ژن های مستعد ابتلا به این بیماری ها را دارند ثابت شده است.

اما بسیاری از افراد پیر و سالخورده به علت محدودیت های فیزیکی توانایی ورزش کردند ندارند بنابراین درمان هایی که فایده های ورزش کردن را برای آنها به ارمغان می آورد می تواند بسیار مفید باشد.

Gpld1

این پژوهش که بر روی موش انجام شد نشان داد که این ارگان هنگام ورزش کردن پروتئینی به نام Gpld1 را می سازد که به خون آزاد شده و میزان آن با بهبود عملکردهای شناختی در آنها مرتبط است. نکته ی جالب توجه این است که این آنزیم در بدن افراد سالخورده ای که به طور منظم ورزش میکنند نیز افزایش می یابد.

نویسنده ی اصلی این مقاله در رابطه با کاربردهای این آنزیم می گوید شاید روزی بتوان از این ماده و به شکل دارو برای بهبود عملکردهای شناختی افراد استفاده کرد.

مطالعات قبل نشان داده بود که تزریق خون موش های سالخورده به موش های جوان منجر به کاهش سریع تر عملکرد های شناختی در آن ها میشود از این رو فاکتورهایی که در داخل خون وجود دارند می توانند بر روی مغز و عملکرد آن تاثیر گذار باشند.

جالب تر این که پروتئین Gpld1 قادر به عبور از سد خونی مغزی نیست و به طور مستقیم بر روی سلول های عصبی اثر نمی گذارد. دانشمندان معتقدند که این پروتئن اثرات خود را به طور غیر مستقیم و از طریق کاهش التهاب و همچنین عملکرد ضد انعقادی بر روی مغز اعمال می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0