ورزش، دهانشویه ها و فشار خون

دهانشویه‌ها می‌توانند باعث کاهش اثرات ورزش بر فشار خون شوند!

گویا پزشکان باید از این پس در توصیه‌های درمانی خود برای بیماران، سهمی را هم برای باکتری‌های موجود در حفره‌ی‌‌ دهان باز کنند! به این باکتری‌ها فلور نرمال میکروبی دهان گفته می‌شود و روز به روز به اثرات و نقش مهم آن‌ها در بیماری‌های گوناگون پی برده می‌شود.

در مطالعه‌ای که اخیرا انجام شد،‌ نشان داده شد که مصرف دهانشویه‌ها باعث می‌شود تا اثرات افت فشار خون بعد از ورزش پابرجا نماند!

هنگام‌ ورزش کردن ماده‌ای از سلول‌های پوشاننده‌ی عروق ترشح می‌شود که به آن ” نیتریک اکساید” گفته می‌شود. نیتریک اکساید یا اثر بر عضلات صاف دیواره‌ی عروق باعث گشاد شدن رگ‌ها و افت فشار خون می‌شود و این اثر برای ساعاتی بعد از اتمام ورزش باقی می‌ماند.

اما در این مطالعه، نشان داده شد که گروهی از افراد که از دهانشویه‌ها استفاده می‌کنند از این اثر افت فشار خون ماندگار حتی پس از پایان ورزش محروم می‌شوند.

علت را می‌توان این‌گونه توضیح داد که باکتری‌های درون حفره‌ی دهان باعث تولید یون نیتریت می‌شوند که از طریق بزاق قابل جذب است. نیتریت به عنوان یک‌ پیش ساز برای نیتریک اکساید عمل می‌کند.‌ در دسترس بودن نیتریت از طریق تولید آن توسط این باکتری‌ها باعث می‌شود تا حتی بعد از پایان ورزش نیتریک اکساید ساخته شود.

اما اگر با دهانشویه‌ها باعث تعییر فلور میکروبی دهان شویم دیگر این نیتریت ساخته نخواهد شد.

پس اگر پزشک هستید و برای بیمار مبتلا به فشار خون، ورزش کردن را تجویز می‌کنید به فکر مصرف دهانشویه‌ها در بیمار خود نیز باشید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0