ورزش آرام یا شدید؟

ورزش بر روی مغز تائیر میگذارد اما شدت آن مهم است.

همه ما از فایده مند بودن ورش اطلاع داریم. پژوهش های زیادی فایده های ورزش برای مغز را به اثبات رسانده اند. اما اینکه دقیقا منظورمان از ورزش کردن چیست برای بسیار سوالی بدون جواب بوده است. در این مطلب میخواهیم به تاثیر ورزش با شدت زیاد و همچنین ورزش با شدت کم را مورد بررسی قرار دهیم.

در مطالعه ای که در دانشگاه بون آلمان انجام شد تاثیر وردش کردن با دو شدت زیاد و کم بر روی مغز بررسی شد.

در این مطالعه از 25 ورزشکار داوطلب خواسته شد تا بر روی یک تردمیل که سرعت آن در حال افزایش بود بدوند. آنها در روزهای مجزا ورزش های با شدت کم و زیاد را انجام داده و قبل و بعد از انجام ورزش به وسیله ی تصویربرادری عملکردی مغز ارتباط بخش های مختلف مغز آنها مورد بررسی قرار گرفت.

این مطالعه نشان داد که ورزش با شدت کمتر به صورت مثبتی بر روی شبکه های مغز اثر گذاشته و منجر به بهبود کنترل شناختی و همچنین توجه می شود. ورزش هایی ساده همچون راه رفتن و تمرینات کششی توانایی عملکردی مغز را بیشتر کرده و قدرت فرد برای تمرکز جهت حل مسئله را بیشتر می کند. بنابراین ورزشی مانند تای چی نه تنها روز ما را بهتر کرده بلکه با ارتقای عملکردهای شناختی قدرت تمرکز ما را افزایش داده و منجر به بهبود خلاقیت ما می شود.

اما ورزش شدید چطور؟! برای مثال کسی که ورزش بوکس کار می کند چه؟ آیا و نیز می تواند از فایده های ورزش سود ببرد؟ ورزش با شدت بیشتر نیز می تواند برخی از عملکرد های مغز را بهتر سازد. برای مثال توانایی فرد برای کنترل احساساتش بیشتر خواهد شد. همچنین ورزش با شدت بیشتر ارتباط مغز با ماهیچه ها و عملکردهای رفلکسی و همچنین هماهنگی عصبی عضلانی را افزایش می دهد. نکته ی جالبتر اینکه ورزش باعث آزاد شدن موادی همچون لاکتات، کورتیزول، فاکتورهای رشد عصبی، اندورفین و سایر انتقال دهنده های عصبی شود. که تمامی این مواد تغییر(و احتمالا بهبود) عملکرد مغز بلافاصله پس از ورزش کردن را توجیه می سازند.

برای کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0