ورزش کنید تا مغزتان جوان بماند!

بهبود تناسب اندام و سلامت عروق به کاهش پیری مغز کمک می کند. یک مطالعه جدید نشان می دهد که تناسب اندام بیشتر و انعطاف بیشتر رگ خونی آئورت می تواند باعث حفظ عملکرد شناختی در حین افزایش سن باشد.

محققان مرکز تحقیقات دارو و روانشناسی Swinburne دریافتند میزان کاهش برخی از جنبه های حافظه ممکن است با ترکیبی از میزان آمادگی جسمانی و سفتی عروق اصلی توضیح داده شود. آقای کندی می گوید: “دلیل این پدیده دقیقاً مشخص نیست، اما تحقیقات نشان می دهد که ورزش و آمادگی جسمانی نقش محافظتی دارند.” ” آئورت سالم تر و انعطاف پذیرتر با کاهش اثرات منفی فشار خون بیش از حد بالا بر مغز، برای حفاظت از عملکرد شناختی آن موثر است.”

در ملبورن استرالیا جایی که سالمندان به صورت مستقل و با معیارهای مراقبتی برای سالمندان زندگی می کنند، این مطالعه آمادگی جسمانی و سختی رگ آئورت صد و دو نفر از آنها (73 زن و 29 مرد) را که بین 60 تا 90 سال سن داشتند مورد بررسی و ارزیابی قرار داده است. آمادگی جسمانی آنها با آزمون پیاده روی شش دقیقه ای مورد بررسی قرار گرفت که شرکت کنندگان مسیر 10 متری که بین دو نشانگر قرار داشت را به مدت شش دقیقه طی می کردند. فقط شرکت کنندگانی که شش دقیقه کامل مسیر را طی کردند، مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند و سفتی شریان ها و عملکرد شناختی آنها ارزیابی می شد. جالب توجه است که تناسب اندام به نظر نمی رسد بر روی سختی شریان مرکزی تأثیر بگذارد، اما آقای کندی خاطر نشان می کند که تنها تناسب اندام فعلی ارزیابی شده است. آمادگی طولانی مدت ممکن است برای پیش بینی سختی شریان مرکزی مناسب تر باشد، اما این هنوز مورد بررسی قرار نگرفته است.

ایشان می گوید: “متاسفانه، در حال حاضر هیچ مداخله دارویی مداومی وجود ندارد که اثربخشی آن در درازمدت در این کاهش یا پیشگیری از زوال عقل اثبات شده باشد.” “نتایج این مطالعه نشان می دهد که متناسب نگه داشتن فیزیک بدن و نظارت بر سلامت شریان مرکزی، ممکن است به عنوان یک راه حل مهم و مقرون به صرفه برای حفظ حافظه و سایر عملکردهای مناسب مغز در سن بالاتر باشد”.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0