وقتی مغز شروع به بالغ شدن می‌کند!

بلوغ مغز!

تاریخ انتشار: ژانویه 03, 2019

مغز انسان‌ها از زمان تولد تا دوران بلوغ تغییرات زیادی می‌کند. این ارگان حیاتی در طول زمان رشد می‌کند، تعداد سلول‌های عصبی خود را تنظیم و ارتباطات بین آن‌ها را تغییر می‌دهد. این تغییرات در سن ۱۸ سالگی متوقف نمی‌شوند، بلکه محققین به تازگی به این نتیجه رسیده‌اند که تکامل مغز تا دهه‌ی سوم زندگی ادامه پیدا می‌کند. اما نتیجه‌ی این پروسه‌ طولانی چیست و مغز دقیقا چه زمانی به تکامل نهایی خود می‌رسد؟
مغز یک فرد بالغ از جنبه‌های مختلفی با مغز یک نوجوان متفاوت است. مغز در طول کودکی‌ تا بزرگسالی ماده خاکستری خود را بعلت هرس کردن سلول‌های عصبی اضافی و سیناپس‌های بین آن‌ها از دست می‌دهد. سرعت از دست رفتن ماده خاکستری مغز در اواخر دهه‌ی سوم زندگی کاهش پیدا می‌کند. در همین زمان ارتباطات بین نواحی مختلف مغز تقویت می‌شود و راه‌های عصبیِ اساسی توسط میلین پوشانده می‌شوند که سبب افزایش ماده‌ی سفید مغز خواهد شد. حداکثر میزان این ماده‌ی سفید حول و حوش ۴۰ سالگی می‌باشد.
این افزایش حجم ماده‌ی سفید نشان‌دهنده‌ی افزایش ارتباط بین نواحی جداگانه مغز می‌باشد. در دوران کودکی و نوجوانی، اکثر شبکه‌های مغز بصورت موضعی در نواحی مختلف شکل گرفته‌اند، و نواحی نزدیک به یکدیگر برای انجام کارهای شناختی همکاری می‌کنند. با افزایش سن، نواحی دورتری از مغز با هم‌ارتباط برقرار می‌کنند. این امر منجر به ایجاد شبکه‌های گسترده‌تر با توزیع وسیع‌تری می‌شود.
مهم‌ترین ناحیه‌ی مغز در جریان تکامل کورتکس پره‌فرونتال می‌باشد. این ناحیه که در قسمت قدامی کورتکس پیشانی قرار گرفته است، مسئولیت توانایی‌های شناختی گوناگونی از جمله برنامه‌ریزی، حل مسئله و تصمیم‌گیری را بر عهده دارد. مغز یک بزرگسال در مقایسه با مغز یک نوجوان توانایی بیشتری در کنترل شناختی دارد. به این معنی که بزرگسالان قادرند تکانه‌های رفتاری خود را سرکوب کنند و طبق شرایط پاسخ مناسبی ارائه دهند. در مقابل مغز نوجوانان در هنگام تصمیم‌گیری به میزان بیشتری تحت تاثیر احساسات، پاداش و یا مقبولیت اجتماعی قرار می‌گیرد.
هوش نیز بین سنین ۲۵ تا ۶۰ سالگی به بیشترین میزان خودش می‌رسد. البته هوش شامل جنبه‌های شناختی مختلفی می‌شود که‌ هرکدام از آن‌ها در زمان خاص خودش به بلوغ خواهد رسید.
در نهایت می‌توان گفت که توانایی شناختیِ مغز یک بزرگسال از مغز یک نوجوان بیشتر می‌باشد و هیچ‌یک از فعالیت‌های شناختی در طول دور‌ه‌ی نوجوانی به پیک خود نمی‌رسند.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0