معرفی کتاب روان‌شناسی شناختی (ویراست هفتم)

ویراست هفتم کتاب روانشناسی شناختی اثر «رابرت استرنبرگ» و «کارین استرنبرگ» ویژه‌ی مقطع کارشناسی ارشد رشته‌های روانشناسی چاپ و منتشر شد. ویراست هفتم این کتاب توسط دکتر «سید کمال خرازی» و دکتر «الهه حجازی» ترجمه و به صورت رنگی از سوی انتشارات «سمت» چاپ و منتشر شده است و در آن تغییرات زیادی نسبت به ویراست چهارم این کتاب مشاهده می‌شود. روانشناسی شناختی به عنوان یکی از رشته‌های فرعی علوم شناختی با بهره‌گیری از یافته‌های علم اعصاب، زبان‌شناسی، علوم رایانه و هوش مصنوعی، مردم‌شناسی و فلسفه ذهن توانسته است در چند دهه‌ی گذشته رازهای بسیاری را در مورد کارکردهای مغز انسان بگشاید.
روانشناسی شناختی به بررسی کارکردهایی می‌پردازد که سال‌ها روانشناسان و پژوهشگران به علت عدم امکان دسترسی مستقیم به مغز در حین انجام تکالیف شناختی، به مطالعات نظری غیرتجربی درباره‌ی آن بسنده کرده بودند.
روانشناسان به برکت یافته‌های علوم شناختی، کشف شیوه‌های جدید پژوهش و اختراع فناوری‌های نوین تصویربرداری از مغز این توانایی را کسب کرده‌اند که کارکردهای مغز را حین رخداد آنها بررسی و مطالعه کنند.
روانشناسی شناختی به بررسی پدیده‌هایی چون هوشیاری، توجه، ادراک، حافظه، بازنمایی دانش، زبان، حل مسئله، خلاقیت، تصمیم‌گیری، استدلال و هوش می‌پردازد و تا به حال توانسته است حقایق بسیاری را درباره‌ی هر یک از زمینه‌های فوق آشکار سازد.
کتاب روانشناسی شناختی شامل سیزده سرفصل تحت عناوین زیر است:
مقدمه‌ای بر روان‌شناسی شناختی
علم اعصاب‌ شناختی
توجه و هشیاری
ادراک
حافظه: الگوها و روش‌های تحقیق
فرایندهای حافظه
بازنمایی و دخل و تصرف در دانش موجود در حافظه: تصویرها و گزاره‌ها
بازنمایی و سازماندهی دانش در حافظه: مفاهیم، مقوله‌ها، شبکه‌ها و طرحواره‌ها
زبان: ماهیت و اکتساب
زبان در بافت
حل مسئله و خلاقیت
تصمیم‌گیری و استدلال
هوش انسان و هوش مصنوعی
به همراه این کتاب لوح فشرده‌ی آزمایشگاه مجازی روانشناسی شناختی نیز عرضه شده است.

منبع: مجله مغز و شناخت، شماره 15، پاییز 1399

0
سیناپس
توسعه دهنده وب

بدون محدودیت به هزاران محتوای طبقه بندی شده، مقاله، کتاب‌، دوره‌ آموزشی، رویداد، اخبار، نوآوری و دستاوردهای حوزه علوم شناختی دسترسی پیدا کنید و به بزرگترین شبکه علوم شناختی کشور بپیوندید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0