پارادوکس فراموشی در REM!

در خواب REM به طرز فعالانه‌ای می‌توانیم فراموش کنیم!

می‌دانیم که خواب REM مرحله‌ای از خواب است که در آن اکثر رویاها شکل می‌گیرد:

حال در مطالعه‌ای جدید در ژاپن بر روی مغز موش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که، در خواب REM‌ اطلاعات به‌طور فعالانه‌ای فراموش می‌شوند. مسئول انجام این کار نورون‌هایی در عمق مغز است که پیشتر به عنوان مسئول تولید هورمون افزایش دهنده اشتها شناخته می‌شد.

توماس کیلداف می‌گوید: ” آیا شما هم از این متعجبید که چرا اکثر رویاهایمان را فراموش می‌کنیم؟ علت آن فعال شدن گروهی از نورون‌هاست که باعث فراموشی می‌شود”

فعال شدن سیناپس‌ها

خواب REM‌ را به عنوان مرحله‌ای از خواب می‌شناسیم که ۹۰ دقیقه بعد از شروع خواب آغاز می‌شود و به طور دوره‌ای‌ جای خود را به خواب non-REM می‌دهد. در خواب REM ؛ دست و پاها فلجند اما مغز فعال است و رویاها شکل می‌گیرند.

برای نزدیک به یک قرن دانشمندان روی نقش خواب بر ذخیره سازی اطلاعات و یادگیری فعالیت می‌کردند. اما کریک (که او را همراه با واتسون، در کشف مارپیچ‌ دو رشته‌ای DNA می‌سازیم) به نقش خواب در حذف اطلاعات زائد و فراموشی آن‌ها نظر داشت.

به نظر می‌رسد که پی‌بردن به سازوکارهای دقیق این نوع فراموشی، دانشمندان را در مدیریت برخی از اختلالات حافظه مثل بیماری آلزایمر و اختلال استرس پس از سانحه یاری می‌کند.

فراموشی در خواب

مطالعه روی بیماران نارکولپسی (نوعی از اختلال خواب) باعث کشف نقش هیپوتالاموس در خواب و بیداری و نیز اثرات خواب در یادگیری و حافظه شد.

مطالعات جدید روی هیپوتالاموس باعث پی بردن به دسته‌ای از نورون‌ها شد که هورمون غلیظ کننده‌ی ملانین را می‌سازند. می‌دانیم‌ که رها شدن این پپتید در کنترل اشتها موثر است. اما پی بردن به ارتباط این نورون‌ها با مرکز حافظه (هیپوکمپ) زمینه را برای مطالعه اثرات آن بر حافظه را فراهم کرد.

مطالعه بر روی موش‌ها با تکنیک‌های خاص مربوط به آن، ثابت کرد که فعال شدن این گروه از نورون‌ها و رها شدن هورمون غلیظ کننده‌ی ملانین باعث مهار شدن نورون‌هایی در هیپوکمپ‌ شده و از این طریق به فراموشی اطلاعات کمک می‌کند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0