پیش‌بینی اسکیزوفرنیا با بررسی الگوی فعالیت مغزی

الگوی فعالیت مغزی میتواند نشانه‌ای زودرس از اسکیزوفرنیا باشد.

تاریخ انتشار: نوامبر 12, 2018

قبل از این که یک اپیزود سایکوتیک، که با تغییرات ناگهانی در رفتار و فقدان لمس واقعیت خود را نشان می‌دهد، به وقوع بپیوندد، ممکن است بیماران علایم خفیف‌تری از جمله تفکر مختل را بروز دهند. مطالعات قبلی حاکی از آن است که ۲۵ درصد افرادی که این علایم زودرس را نشان می‌دهند متعاقبا به اسکیزوفرنی مبتلا می‌شوند.
محققان ۱۵۸ نفر بین رده سنی ۱۳ تا ۳۴ سال را که به سبب بروز علایم‌ اولیه تحت عنوان پرخطر نام‌گذاری شده بودند، تحت پیگیری قرار دادند. تیم تحقیقاتی همچنین از ۹۳ نفر بدون علایم خطر استفاده کردند.
در شروع مطالعه محققان از fMRI به منظور اندازه‌گیری فعالیت مغزی مرتبط با «شبکه‌های فاز استراحت» استفاده کردند. این شبکه‌های فاز استراحت در حالتی که عمل شناختیِ خاصی انجام نمی‌شود با هم ارتباط برقرار می‎‌کنند.
یک سال پس از اسکن‌های اولیه، ۲۳ نفر از بیماران پرخطر یک اپیزود سایکوتیک را تجربه کرده و تشخیص اسکیزوفرنیا برای آن‌ها گذاشته شد. در این اسکن‌ها الگوهای متفاوتی با افراد نرمال مشاهده می‌شد. برای مثال در افرادی که دچار سایکوز می‌شوند ناحیه superior temporal gyrus با ناحیه لیمبیک ارتباطات بیشتری برقرار می‌کند. این قضیه شاید بتواند پدیده توهم‌های شنوایی را در افراد اسکیزوفرنی توجیه کند.
این نوع از فعالیت‌های مغزی مجزا و منحصر به فرد می‌توانند به عنوان یک شاخص اولیه تشخیص اسکیزوفرنیا مثمر ثمر واقع شوند. خصوصا اگر شاهد وقوع مداومتر این حالات در بیماران جوانتر باشیم.
دکتر Whitefield-Gabrieli و همکارانش درگیر آزمودن مداخلات اولیه‌ای از جمله درمان شناختی‌رفتاری و نوروفیدبک هستند که می‌توانند به مبارزه با علایم اسکیزوفرنیا کمک کنند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0