پیش‌بینی تشنج!

یک مطالعه بسیار امیدوارکننده برای افراد مبتلا به صرع. بر اساس تحقیقات جدید می‌توان تشنج را قبل از وقوع آن پیش‌بینی کرد.

خلاصه: به گفته محققان RNAهای انتقال‌دهنده‌ی خاصی (tRNAs) با صرع مرتبط هستند. مشاهده شده است که سطح tRNA در نمونه‌های خون افراد مبتلا به صرع (epilepsy) قبل از شروع تشنج (seizures) بالاتر از حد معمول است. یافته‌ها نشان از بیومارکر جدیدی برای تشخیص تشنج قبل از وقوع آن دارند. محققان یک الگوی مولکولی را شناسایی کرده‌اند که قبل از تشنج اتفاق می‌افتد. این کشف ممکن است منجر به ایجاد یک سیستم هشداردهنده‌ی اولیه شود که به افراد مبتلا به صرع اجازه می‌دهد قبل از شروع تشنج، از احتمال وقوع آن مطلع شوند.
محققان FutureNeuro و RCSI، یک الگوی مولکولی را در خون افراد مبتلا به صرع شناسایی کرده‌اند، که قبل از شروع تشنج رخ می‌دهد. این مولکول‌ها قطعاتی از RNAهای انتقال دهنده (tRNAs) هستند؛ یک ماده‌ی شیمیایی که کاملا با DNA مرتبط است و نقش مهمی در تولید پروتئین در درون سلول دارد. هنگامی که سلول‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند، tRNA ها به قطعاتی تجزیه می‌شوند. سطوح بالای این قطعات در خون می‌تواند نشانه‌ای باشد که سلول‌های مغزی در آستانه‌ی وقوع یک رویداد تشنجی تحت فشار هستند. این تیم تحقیقاتی با استفاده از نمونه‌ی خون افراد مبتلا به صرع، دریافت که سطوح قطعه‌ای از سه tRNAsی موجود در خون، چند ساعت قبل از تشنج افزایش می‌یابد.

 

این تصویر دکتر ماریون هوگ، مدرس افتخاری RCSI و محقق FutureNeuro و نویسنده ارشد این مطالعه است. او یک الگوی مولکولی را شناسایی کرد که قبل از تشنج اتفاق می‌افتد. الگویی که ممکن است منجر به ایجاد یک سیستم هشداردهنده زود هنگام برای افراد مبتلا به صرع شود.

 

دکتر ماریون هوگ می‌گوید: «افرادی که مبتلا به صرع هستند اغلب گزارش می‌دهند که یکی از سخت‌ترین جنبه‌های زندگی آنان در این بیماری این است که هرگز نمی‌دانند که چه زمانی تشنج رخ می‌دهد. نتایج این تحقیق بسیار امیدوارکننده است. امیدواریم تحقیقات tRNAی ما یک گام کلیدی برای پیشبرد یک سیستم هشدار دهنده اولیه باشد.» تقریبا 40،000 نفر در ایرلند مبتلا به صرع هستند و یک سوم آنها به درمان‌های فعلی پاسخ نمی‌دهند، به این معنی که آنها همچنان در معرض تشنج ناگهانی هستند. سازمان بهداشت جهانی تخمین می‌زند که بیش از 50 میلیون نفر در سراسر جهان صرع دارند. پروفسور دیوید هنشال، مدیر FutureNeuro و استاد فیزیولوژی مولکولی و علوم اعصاب در RCSI می‌گوید: « احتمال کشف یک فن‌آوری جدید برای پیش‌بینی تشنج‌های ناگهانی و غیر قابل کنترل برای افرادی که مبتلا به صرع هستند، بسیار به واقعیت نزدیک شده است. با تکیه بر این تحقیق، ما در FutureNeuro امیدواریم که یک نمونه‌ی آزمایشی را بسازیم که شبیه یک مانیتور قند خون است و به طور بالقوه می‌تواند وقوع تشنج را پیش‌بینی کند.»

اخبار NewsNEUROSCIENCE

منبع: RCSI

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0