پیش‌بینی آلزایمر!

تشخیص تغییراتِ مغزی مرتبط با آلزایمر، 30 سال قبل از اینکه نشانگان ظاهر شوند امکان‌پذیر است!

اخبار NewsNEUROSCIENCE

خلاصه: محققان سطوح متوسط تغییرات بیولوژیکی و آناتومیک مغزِ مرتبط با بیماری آلزایمر را حتی بیش از سی سال قبل از اینکه نشانگان آن ظاهر شوند، شناسایی کرده‌اند. در افرادی که دارای عوامل خطر ژنتیکی برای آلزایمر بودند، محققان به تغییرات در عملکرد شناختی تا 15 سال قبل از اینکه به نشانگان تبدیل شوند، پی بردند. تغییرات در سطوح تاو (Tau) در مایع مغزی نخاعی (cerebral spinal fluid) تا 34 سال قبل از اینکه نشانگان دمانس ظاهر شوند، رخ داده بود، و تغییرات فیزیکی لوب گیجگاهی میانی (medial temporal lobe) تا 9 سال قبل از بروز اختلال شناختی آشکار شد.

به گفته دانشمندان جان هاپکینز، در بررسی سوابق 290 نفر که در معرض خطر ابتلا به بیماری آلزایمر بودند، آنان توانسته‌اند سطوح متوسط تغییرات بیولوژیکی و آناتومیک مغز مرتبط با بیماری آلزایمر را سه تا 10 سال – و در برخی حتی بیش از 30 سال – قبل از اینکه اولین نشانگان بیماری رخ دهد، شناسایی کنند.
لوران یونس، Ph.D. استاد و رئیس بخش ریاضی و آمار کاربردی دانشگاه جان هاپکینز می‌گوید: «مطالعه ما نشان می‌دهد که برای ارزیابی خطر ابتلا به بیماری آلزایمر حداقل 10 سال یا بیشتر و قبل از اینکه شایع‌ترین نشانگان بیماری مانند اختلال شناختی خفیف، رخ دهد، می‌توان از روش تصویربرداری مغز و تحلیل مایع نخاعی استفاده کرد». گزارشی از یافته‌های آنان به صورت آنلاین در شماره 2 آوریل در Frontiers in Aging Neuroscience منتشر شده است. یونس هشدار می‌دهد که تغییرات مغزی در افراد به طور گسترده‌ای متفاوت است و یافته‌های تحقیقاتی آنان میانگین سطح چنین تغییراتی را در گروه کوچکی از افراد مورد مطالعه منعکس می‌کند. در نتیجه، او می‌گوید، دانشمندان هنوز نمی‌توانند از آنها برای رسیدن به نتایج بسیار دقیق در مورد تغییرات مغزی مردم به صورت انفرادی استفاده کنند. همچنین تا کنون هیچ روش یا مداخلات دارویی دیگری برای آهسته یا متوقف کردن روند بیماری شناخته نشده است، حتی اگر خطر از قبل شناسایی شده باشد. با این حال این کار می‌تواند در نهایت زمینه آزمایشات زودهنگام را برای تعیین خطر بیماری آلزایمر در افراد هموار نموده و در صورت احتمال بروز بیماری، به آنان در استفاده بهینه از درمان کمک نماید.
در این مطالعه، دانشمندان پرونده‎‌های پزشکی جمع آوری شده از 290 نفر را در سن 40 سالگی بررسی کردند. این کار توسط موسسه ملی بهداشت و دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز به عنوان بخشی از پروژه BIOCARD، به منظور تلاش برای پیش‌بینی کاهش شناختی صورت گرفت. این پروژه در حال حاضر توسط مریلین آلبرت متخصص مغز و اعصاب جانز هاپکینز هدایت می‌شود.

 

در بین این 290 نفر، اکثرا در میان اقوام درجه یک خود دارای حداقل یک نفر مبتلا به دمانس از نوع آلزایمر بودند، که آنها را در خطر بالاتر از حد معمول قرار می‌داد.

 

به عنوان بخشی از مطالعات BIOCARD، دانشمندان مایع مغزی نخاعی (cerebrospinal fluid) را جمع‌آوری کرده و هر دو سال یک بار، بین سال‌های 1995 و 2005، از شرکت‌کنندگان مورد مطالعه اسکن مغزی MRI گرفتند. آنها همچنین از سال 1995 تا 2013، پنج آزمون استاندارد حافظه، یادگیری، خواندن و توجه را انجام دادند. از آنجاییکه تمام 290 شرکت‌کننده در هنگام شروع مطالعه، از لحاظ شناختی نرمال بودند، دانشمندان توانستند سالها پیش از ظهور نشانگان، علائم مختلف بیولوژیکی و بالینیِ مرتبط با بیماری آلزایمر را ردیابی کنند. در زمان آخرین انتصاب خود با پروژه، 209 شرکت‌کننده در این مطالعه از لحاظ شناختی نرمال باقی مانده بودند و 81 مورد مبتلا به اختلال شناختی خفیف یا دمانس ناشی از بیماری آلزایمر تشخیص داده شدند. تیم جونز هاپکینز، در 81 نفر که دچار مشکلات شناختی یا دمانس شده بودند، 11 تا 15 سال قبل از شروع اختلال شناختی، تغییرات ظریفی را در نمرات تست شناختی آنان شناسایی کردند. آنها همچنین متوجه افزایش در نرخ تغییر پروتئینی به نام تاو شدند، که مدتهاست به عنوان یک نشانگر بیماری آلزایمر در نظر گرفته شده است. زمان این تشخیص در مایع مغزی نخاعی به طور متوسط 34.4 سال (برای t-tau یا کل Tau) و 13 سال (برای نسخه اصلاح شده به نام p-tau) قبل از شروع اختلال شناختی بود.

منبع: Johns Hopkins Medicine

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0