چاقی احساسی!

این مطالعه به نقش پریشانی روانی و غذا خوردن احساسی بر چاقی اشاره دارد.

NEUROSCIENCE NEWS

کلمات کلیدی: وضعیت نامساعد اجتماعی-اقتصادی (SES)، پریشانی روانشناختی، خوردن عاطفی، چاقی (BMI)

خلاصه: وضعیت اقتصادی_اجتماعیِ نامساعد با ریسک بالاتری از پریشانی روانشناختی همراه است. افزایش پریشانی روانشناختی، به نوبه خود، با سطوح بالاتری از خطرات خوردن عاطفی و چاقی همراه است.

تحقیقات جدید، منتشر شده در مجله تحقیقات چاقی، نشان داده است که مردم با درآمد پایین‌تر ممکن است بیشتر به چاقیِ ناشی از ناراحتی روحی و جسمی که موجب خوردن عاطفیِ بیشتر برای مقابله با آن می‌شود، مبتلا شوند. تحقیق انجام شده توسط دانشگاه لیورپول و ادیت کوان (ECU) بررسی کرده است که آیا پریشانی روانشناختی و در پی آن خوردن عاطفی که به عنوان یک استراتژی مقابله‌ای با آن ایجاد می‌شود، رابطه بین وضعیت نامساعد اجتماعی-اقتصادی (SES) و چاقی را توضیح می‌دهد یا خیر.
150 شرکت کننده ساکن شمال غرب انگلستان که از طیف وسیعی از بسترهای اجتماعی_اقتصادی انتخاب شده بودند، پرسشنامه‌هایی را برای اندازه‌گیری پریشانی روانی، خوردن عاطفی و چاقی تکمیل کردند. آنها درآمد و سطح تحصیلات خود را به عنوان شاخص وضعیت اجتماعی-اقتصادی و قد و وزن را به منظور محاسبه شاخص توده بدنی (BMI) تعیین کردند. در این مطالعه که توسط دکتر شارلوت هاردمن از دانشگاه لیورپول برگزار شد، نشان داده شد که SES نامساعد با پریشانی روانشناختی بالاتر ارتباط دارد و اضطراب بیشتر با خوردن عاطفی بالاتر همراه است که به نوبه خود منجر به BMI بالاتر می‌شود.

فراتر از دسترسی به غذاهای پر کالری

این مطالعه نشان داد که پریشانی روانشناختی به تنهایی ارتباط بین SES پایینتر و BMI را توجیه نمی‌کند. دکتر هاردمن می‌گوید: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که تجربه پریشانی روانشناختی همراه با زندگی در شرایط اجتماعی_ اقتصادی نامساعد با خوردن عاطفی به منظور مقابله با آن همراه است که به نوبه خود سبب چاقی می‌شود. دلیل تاثیر نابرابری‌های اجتماعی-اقتصادی در سطوح چاقی اغلب به در دسترس بودن بیشتر غذاهای با کالری متراکم (calorie-dense foods) و کم‌هزینه‌تر در مناطق محروم‌تر در مقایسه با محله‌های مرفه‌تر، نسبت داده شده است. با این حال، شواهد محدودی برای ارتباط بین محیط‌های غذایی محلی و چاقی وجود دارد، که نشان می‌دهد عوامل روانی و عاطفی نیز می‌تواند نقش داشته باشند. این یافته نشان می‌دهد که پریشانی به خودی خود مساله ساز نیست، بلکه این، نوع استراتژی‌های افراد برای مقابله با اضطراب است که می‌تواند ارتباط بین وضعیت نامساعد اجتماعی_ اقتصادی و وزن بدن را توضیح دهد».

خوردن عاطفی و وضعیت اجتماعی_اقتصادی بهتر

این مطالعه همچنین به نتیجه غیرمنتظره‌ای دست یافت. اگرچه، SES بیشتر، با خوردن عاطفی همراه بود، ولی این مسیر در واکنش به پریشانی روانی مشخصی نبود.
دکتر جوان دیکسون، ECU، می‌گوید: «بنابراین، این احتمال وجود دارد که شرکت‌کنندگان با SES بالاتر در پاسخ به احساسات دیگر، که مستقیما ربطی به مقابله با پریشانی ندارد، غذا بخورند، مثلا برای رفع خستگی.
بین سالهای 2014 تا 2015 تقریبا دو سوم بزرگسالان استرالیایی به عنوان افرادِ دارای اضافه وزن و یا مبتلا به چاقی ثبت شده‌اند، و در انگلستان این آمار 61 درصد بزرگسالان را در سال 2016 در بر می‌گیرد. شیوع فزاینده چاقی در بسیاری از کشورها در سراسر جهان به یک نگرانی عمده تبدیل شده است و در حال حاضر توسعه مداخلات موثر و پیشگیرانه در صدر برنامه‌های بهداشت و سلامت ملی قرار گرفته است. این مطالعه بیانگر نقش مهم عوامل روانی و عاطفی در تغذیه و تنظیم وزن به خصوص برای کسانی است که SES پایین‌تری دارند. به علاوه، هنوز به خوبی روشن نشده است که چه عواملی می‌توانند خوردن عاطفی را برای کسانی که SES بالاتری دارند، توضیح دهد».

این مطالعه نشان داد که پریشانی روانشناختی به تنهایی ارتباطِ بین SES پایین‌تر و BMI را توجیه نمی‌کند. تصویر به دانشگاه لیورپول اعتبار داده شده است.

 

منبع: دانشگاه لیورپول

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0