چرت روزانه و بهبود یادگیری

چرت زدن و خواب کافی عملکرد کودکان را واضحا بهبود می‌بخشد

چرت زدن و خواب کافی عملکرد کودکان را واضحا بهبود می‌بخشد

 

چرت زدن و خوابیدن در طول روز در بچه ها و فعال شدن تمام پتانسیل آنها برای یادگیری:

دانشمندان معمایی را با قطعه ای گم شده یک بار بعد از چرت زدن آنها و یک بار وقتی که آنها چرت نزده بودند به کودکان دادند تا آن را کامل کنند.

آنها متوجه شدند که کودکانی که کمبود خواب و چرت زدن در طول روز را داشتند، هنگامی که با یک معما روبرو شدند بیشتر احساسات منفی چون نگرانی و عصبانیت را از خود نشان دادند.

طبق پژوهش‌های دانشمند این تحقیق که بر روی خواب کار میکند، چرت زدن در طول روز میتواند به کودک کمک کند تا احساسات خود را کنترل کرده و حافظه خود را تحکیم بخشد.

در مطالعه ای از این پژوهش به کودکان دو چهره یکی خنثی و دیگری چهره ای عصبانی یا خندان (همراه با احساس) نشان داده شد و بعد از محو شدن تصویر چهره ها، علامتی ستاره مانند زیر یکی از دوتصویر نشان داده شد. سپس از کودکان خواسته شد که تشخیص دهند علامت ستاره زیر کدام تصویر بوده است. هدف این آزمایش این بود که نشان دهد آیا کودک زمانی که علامت ستاره زیر تصویر همراه با احساس است نسبت به زمانی که تصویر بدون احساس به او ارایه می‌شود سریع تر آن را تشخیص می دهد یا خیر.

نتایج نشان داد که کودکانی که از کمبود خواب در طول روز رنج می‌برند، نسبت به کودکانی که از خواب کافی در طول روز برخوردارند بیشتر نسبت به تصویر با احساس خشم یا خوشحالی واکنش نشان میدهند و علامت ستاره زیر آن را ۲۲ میلی ثانیه زودتر تشخیص میدهند

ولی این کودکان بعد چرت روزانه تعصب و حساسیتی نسبت به چهره بااحساس (عصبانی یا خوشحال) نشان نمیدهند.

بنابراین کودکانی که خواب کافی در طول روز یا همان چرت زدن کافی ندارند سریع تر به محرک احساسی محیط اطراف خود پاسخ می دهند.

از آنجایی که مدارس پیش دبستانی بیشتر محیطی برای چرت زدن روزانه را برای کودکان فراهم می کنند، تحقیقات زیادی نیز این موضوع را نشان داده اند که پیش دبستانی برای عملکرد بهتر آموزشی کودکان و آماده سازی آنها برای تحصیل و حتی سلامت کودکان مانند کاهش چاقی و بهبود سلامت قلبی و عروقی کودکان مناسب است.

در صورتی که ممکن است در روند آموزشی کودکان چرت زدن روزانه آنها کمتر مورد توجه قرار گیرد، باید متوجه این موضوع بود که نه تنها چرت روزانه برای تنظیم احساسات کودکان نیاز است بلکه برای تقویت حافظه و یادگیری آنها نیز اساسی است. در تحقیقی مشخص شد هنگامی که برای کودکان داستانی خوانده میشود اگر کودک بعد از آن چرتی بزند کلمات بیشتری از آن داستان را یاد نیگیرد و به ذهن میسپارد نسبت به زمانی که نمیخوابد.

و دلیل آن مربوط به روشی است که مغز برای روند یادگیری اطلاعات دارد. نتایج تحقیقات بر روی جوندگان نشان داد که زمان خواب حافظه باز-اجرا می شود. پس اگر میخواهید که صحنه های یک فیلم را به خاطر بسپارید آن را در ذهن تکرار کنید و در روند خواب این حافظه بازخوانی میشوند. در حقیقت در زمان خواب خاطرات در قسمت هیپوکامپ که مربوط به حافظه کوتاه مدت است باز- اجرا یا باز خوانی میشوند و سپس به قشر مغز فرستاده میشوند تا در آنجا به همراه خاطرات مشابه دسته بندی و مرتب شوند.

هیپوکامپ را به عنوان میز کار خود در نظر بگیرید که به هنگام شب میز پر از فایل ها و ایمیل هاست و به هنگام خواب این فایل ها دسته بندی شده و در قسمت قشر مغز که مانند جعبه ای فایل بندی شده مرتب میشوند. در این صورت نه تنها فضای زیادی ایجاد میشود بلکه هر موقع به خاطرات نیاز داشته باشید سریع تر به شکل منظم شده آنها دسترسی خواهید داشت.

از آنجایی که میزکار در کودکان یا همان هیپوکامپ رشد کمتری دارد و کوچک تر است، جای کمتری برای حافظه یا خاطرات قبل از دخالت اتفاقات دارد. و در این سنین چرت زدن روزانه نیاز خواهد بود تا این خاطرات به قسمت دسته بندی و منظم شده بروند.

در زمان همه گیری ویروس کرونا، خانواده ها باید:

  • زمان مشخصی را برای چرت زدن روزانه کودکان، بعد از ناهار اختصاص بدهند و آنها را به محیط آرامی ببرند و حتی برای آنها کتاب بخوانند.
  • ایجاد زمان مشخص برای زمان خواب شبانه و بیدار شدن در زمانی مشخص در صبح برای تقویت و فشار روی خواب کافی کودکان
  • اگر خودتان برنامه مداوم و مشخصی برای چرت زدن روزانه ندارید همراه کودک خود برای همراهی با آن زمان های مشخصی را اختصاص بدهید و بعد از اینکه خوابشان برد اتاق را ترک کنید.

برای اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0