چگونه بر اساس تجربیات تصمیم می گیریم؟

تصمیم‌گیری بر اساس تجربیات گذشته

چگونگیِ تصمیم‌گیری ما از دوران یونان باستان که ذهن بسیاری از فیلسوفان را به خود مشغول کرده بود تا به امروز که فیلسوفان، اخلاق‌شناسان، روان‌شناسان و اقتصاددان‌ها به آن می‌پردازند، یک موضوع جذاب و مورد بحث باقی مانده است.
ارزش‌ها نیروی محرکه تصمیم‌گیری هستند. به طوری که ما مواردی را به عنوان گزینه‌های انتخابی خودمان در نظر میگیریم که بیشترین ارزش را دارا باشند. مطالعات پزشکی با fMRI نشان داده‌اند که نواحی‌ای در مغز وجود دارند که روندهای مربوط به ارزش‌های ذهنی را پردازش می‌کنند; بنابراین می‌توان گفت که ارزش یک مفهوم زیست‌شناسی در مغز است ولی روند اطلاعاتی که باعث بروز این سیگنال‌های نورونی در مغز می‌شوند هنوز مورد بحث است. در حقیقت دانشمندان آنقدری که در مورد تصمیمات ادراکی ما می‌دانند در مورد تصمیماتی که براساس ارزش‌ها گرفته می‌شوند نمی‌دانند.
دانشمندان متوجه شدند که در تصمیمات ادراکی، که اطلاعات آن از حواس پنج‌گانه ما می‌آیند، اطلاعات ادراکی در مغز جمع می‌شوند تا به یک حد آستانه برسند و بعد تصمیم گرفته می‌شود، ولی در مورد تصمیماتی که بر اساس ارزش‌ها گرفته می‌شوند ناحیه هیپوکامپ مفز که مربوط به حافظه طولانی‌مدت است، فعال می‌شود.
بیمارانی که هیپوکامپ آنها آسیب دیده است در تصمیم‌گیری بر اساس ارزش کندتر عمل می‌کنند، چرا که در تصمیم‌گیری بر اساس ارزش‌ها مغز شواهد و تجربیات گذشته را بررسی می‌کند تا تصمیم‌گیری کند، ولی تصمیم‌گیری بر اساس ادراک ارتباطی با هیپوکامپ ندارد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0