چگونه تصمیم‌گیری در مغز شکل می‌گیرد

نظارت بر زمان واقعی پویایی مولکول‌های درون‌زا در ارگانیسم‌ها جنبه‌ی مهمی در مطالعه‌ی بیماری‌ها است. با این حال، این فرآیند به دلیل مسائلی مانند حساسیت، عدم وضوح و حالت تهاجمی آن دشوار است. این چالش تبدیل به یک انگیزه‌ی اصلی جهت توسعه ابزارهای موثر جدید برای نظارت بر زمان واقعی آنالیز ‌های مورد علاقه شده است.

قبلاً محققان به رهبری پروفسور گرو میسانبوک طی آزمایشاتی بر روی مگس سرکه برای تشخیص تمایز بین غلظت پایدار و بوها، دریافته بودند که اقلیت کوچکی شامل حدود 200 سلول عصبی در مغز نقش مهمی در تصمیم‌گیری دارند.

این تیم در کار جدید خود متوجه شد که این سلول‌های عصبی شواهدی را برای انتخاب‌های جایگزین به عنوان تغییرات ولتاژ دقیقه در سطح سلولی جمع آوری می‌کنند. این تغییرات در طی زمان ایجاد می‌شوند تا زمانی که به یک نقطه‌ی هدف مو (hair-trigger point) برسند، که در آن سلول عصبی ایمپالس الکتریکی بزرگی ایجاد می‌کند. این ایمپالس نشان می‌دهد که زمان یک تصمیم فرا رسیده است.

این تیم یافته‌های خود را در مجله‌ی Cell منتشر کرد. این کار توسط Wellcome Trust و بنیاد خیریه‌ی Gatsby تأمین مالی شده است.

دکتر لوکاس گروسنر، نویسنده‌ی اصلی این مطالعه می‌گوید: “ما یک مبنای فیزیکی ساده برای یک فرآیند شناختی کشف کرده‌ایم.”

“کار ما نشان می‌دهد که مولفه‌ی آنالوگ مهمی برای شناخت وجود دارد. گاهی مردم مغز را با یک دستگاه دیجیتالی که با دنباله‌ای از ایمپالس‌ها و سکون‌ها عمل می‌کند، مقایسه می‌کنند. اما بسیاری از آنچه که مانند سکوت به نظر می‌رسند، در واقع با استفاده از محاسبات آنالوگ کدگذاری شده‌انذ.”

 

نورون‌های مربوط به تصمیم‌گیری با حضور یک مولکول تنظیم کننده‌ی ژنتیکی به نام FoxP تشخیص داده می‌شوند.

نورون‌های مربوط به تصمیم‌گیری با حضور یک مولکول تنظیم کننده‌ی ژنتیکی به نام FoxP تشخیص داده می‌شوند.

 

FoxP تعیین می‌کند که چگونه شواهد اضافه و یا حفظ شده‌اند. مگس با FoxP معیوب، جذب کننده‌ی شوک الکتریکی را بیش از حد تولید می‌کند، که باعث می‌شود ولتاژ سلول به احتمال کمتری با هر واحد جدید اطلاعات تغییر کند. بنابراین تصمیم‌گیری‌ها طول می‌کشند و مگس‌ها قابلیت تصمیم‌گیری را از دست می‌دهند.

مگس سرکه یک ژن FoxP دارد، در حالی که انسان دارای چهار ژن مرتبط است. FoxP1 و FOXP2 در انسان با هوش و رشد شناختی مرتبط است (اشاره به مشترکات).

میزنبک می‌گوید: “مگس سرکه دارای رکورد فوق العاده‌ای برای ایجاد مشکلات بیولوژیکی ظاهراً رام نشدنی هستند. ما در نتیجه‌ی مطالعه‌ی این حشرات، به اصول اساسی نحوه‌ی تبدیل یک تخم بارور به یک موجود زنده پی بردیم و دریافتیم که چگونه ساعت بدن کار می‌کند؛ دو نمونه از دستاوردهای این مطالعات که با جایزه‌ی نوبل به رسمیت شناخته شده‌اند.”

“تحقیقات بر روی مگس سرکه در حال حاضر نتایج قابل توجهی به دنبال داشته است و به مشکلات پیچیده‌ی مربوط به علوم شناختی و روانشناسی می‌پردازد. من گمان می‌کنم که دستاوردهای آینده بسیار ارزشمندتر خواهند بود.”

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0