چگونه تکنیک طراحی Doodling می تواند احساس لذت را ایجاد کند (مطالعه ای با fNIRS )

کلمه ی Doodle به معنی ساده لوح است که در قرن 17 ام ظاهر شده است. Doodle ها اجازه می دهند به صورت آزاد تمام تفکرات و احساساتتان را روی کاغذ بیاورید. شاید برای بعضی از ما پیش آمده باشد در کلاس های درس حوصله سر بر شروع کنیم به کشیدن طرح های ساده ی فانتزی یا حتی چهره ی استاد یا هم کلاسی های خود . جالب است بدانید که نتایج جدید خبر خوبی برای doodler ها دارد. محققان دریافته اند خلق اثر هنری حتی در غیاب مهارت های هنری حرفه ای مسیرهای پاداشی در مغز را که باعث ایجاد لذت می شود فعال می کنند . نتایج این مطالعات در ژورنال هنر و سایکوتراپی منتشر شده است.

دو سال پیش بود که مطالعه ای نشان داد 45 دقیقه طراحی کردن یا خلق هنری به شیوه ای دیگر می تواند به کاهش استرس منجر شود. این مطالعه باعث شده بود که فعالیت هنری بین بزرگسالان افزایش پیدا کند به گونه ای که کتاب های رنگ آمیزی در ترند فروش کتاب های 2015 قرار گرفت . اما چه عوامل دیگری خلق هنری را جذاب تر می کند ؟ این سوال موضوع مطالعه ی تیم Kaimal است .

ــ خلق هنری موجب افزایش گردش خون در پریفرونتال کورتکس می شود ــ

در این پژوهش 26 فرد سالم بین 18 تا 70 سال مورد مطالعه قرار گرفتند که 8 نفر از آنها هنرمند بودند. برای تمام شرکت کنندگان سه تسک خلق هنری متفاوت در نظر گرفته شده بود : رنگ آمیزی، Doodling و طراحی آزاد که هر کدام به مدت سه دقیقه طول می کشید و بین هر کدام مدتی استراحت در نظر گرفته شد.

در جریان هر تسک شرکت کنندگان با تصویر برداری fNIRS مانیتور می شدند. در این تکنیک تصویر برداری جریان خون در منطقه ی خاصی از مغز اندازه گیری می شود.

محققان دریافتند در جریان هر سه تسک خلق هنری گردش خون در پریفرونتال کورتکس افزایش پیدا کرد و این در حالی بود که هنگام استراحت گردش خون در آن منطقه از مغز به حالت عادی بر می گشت.

پریفرونتال کورتکس بخشی از مسیر پاداشی مغز را شکل می دهد و همچنین در تنظیم احساسات نقش دارد ( emotion regulation) .
بنابر نظر محققان افزایش گردش خون در پریفرونتال در حین خلق هنری نشان می دهد که این فعالیت احتمالن احساس لذت و پاداش را در مغز ایجاد می کند.همچنین نتیجه ی جالب دیگر این بود که در بین این سه تسک Doodling گردش خون را بیشتر از همه در پریفرونتال افزایش می داد و بعد از آن طراحی آزاد و در نهایت رنگ آمیزی.هر چند که محققان می گویند که تفاوت هر تسک از لحاظ آماری significant نبود.

تیم Kaimal می گوید : “با وجود اینکه تفاوت های بارزی وجود داشت اما نمونه های کافی در این مطالعه ی اولیه برای نتیجه گیری قطعی نداشتیم”

همچنین در نتیجه ای دیگر محققان دریافتند فعال شدن مسیر پاداش در مغز افراد هنرمند و افرادی که هنرمند نبودند به یک اندازه بود و هیچ افزایش چشمگیری در گردش خون افراد هنرمند در ناحیه پریفرونتال کورتکس دیده نشد. و در بررسی هنرمندان هم تاثیر Doodling تفاوت چشمگیری نسبت به سایر تسک ها داشت.تیم kaimal معتقد است کاهش گردش خون هنگام رنگ آمیزی شاید به این علت باشد که هیچ آزادی عملی در رنگ آمیزی وجود ندارد. آنها حدس می زنند شاید هنرمندان نسبت به طرح های از پیش کشیده شده بسیار احساس محدودیت می کنند.

در نهایت تیم kaimal باور دارد یافته هایشان نشان می دهد اگر به دنبال ارتقای مود خود هستید یک Doodle سریع به عنوان فعالیت مهارتی مستقل و عاری از درگیری های قضاوتی و مملو از لذت می تواند شگفتی آفرین باشد.

ترجمه : پوریا اکبری

منبع

پوریا اکبری

کارشناسی ارشد توانبخشی شناختی، مدیر برنامه ریزی شتابدهنده‌شناختی COGNOTECH، علاقه‌مند به طراحی تمرینات و بازی‌های جدی و شناختی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0