چگونه می‌توانید در یادگیری زبان خارجی پیشرفت کنید؟

چکیده

آیا می دانید چگونه به یک زبان خارجی صحبت کنید؟ یادگیری یک زبان دیگر، لذت بخش و مفید است! این یادگیری می تواند به شما کمک کند تا در کشور خود یا در هنگام سفر با افراد دیگری که به زبان مادری شما صحبت نمی کنند، ارتباط برقرار نمایید. اگر سعی کرده‌اید که زبان دیگری را بیاموزید، میدانید که یادگیری ﺁن همیشه ﺁسان نیست. یکی از قسمت های دشوار یادگیری، “دستور زبان” است. در این مطالعه، ما چگونگی یادگیری دستور زبان های خارجی را برای مردم آسان تر کردیم. و خبر خوب این است که این کار همانند دوچرخه سواری است، یعنی هرچه بیشتر تمرین کنید، بهتر می توانید از آن استفاده کنید. بنابراین ، کتاب دستور زبان خود را در کلاس بگذارید و برای تمرین به دنیای واقعی بروید!

 

چرا یک زبان خارجی یاد می گیریم؟

آیا می خواهید آتش بازی از برج ایفل تماشا را کنید؟ سالانه میلیون ها نفر از این مکان مهیج دیدن می کنند، حتما می دانید که این مکان در فرانسه است ، کشوری که به زبان متفاوت از انگلیسی صحبت می کند. در آمریکا انگلیسی رایج ترین زبان گفتاری است، اما در آمریکا هم بسیاری از مردم به زبان های مختلف مانند اسپانیایی صحبت می کنند.

در بسیاری از کشورها، انگلیسی زبان اصلی نیست. به عنوان مثال، بیشتر مردم در فرانسه به زبان فرانسه صحبت می کنند. بنابراین، اگر قصد دیدن برج ایفل را دارید، بهتر است برخی از اصول زبان فرانسه را یاد بگیرید. به این ترتیب، شما می دانید که چگونه با مردم محلی که در آنجا زندگی می کنند، ارتباط برقرار نمایید. همچنین، هنگامی که شما یک زبان خارجی را یاد می گیرید می توانید موسیقی و فیلم های به آن زبان را بهتر درک کنید و امتیازات زیادی از جمله یافتن دوستان جدید و یادگیری فرهنگ های دیگر را برایتان ایجاد می کند.

 

یادگیری زبان خارجی چگونه است؟

زبانهای مختلف برای هر چیز کلمات مختلفی دارند.یکی از اولین قدم ها برای یادگیری یک زبان جدید، کلمات است و این کار به حفظ کردن موارد زیادی نیاز دارد چون شما برای مکالمه به کلمات گسترده ای نیاز خواهید داشت. برای مثال فرانسوی زبان ها، به گربه  Le chat  و انگلیسی زبان ها The cat  می گویند.

البته فقط یادگیری کلمات برای صحبت کردن به یک زبان جدید کافی نیست. زبانهای مختلف دستور زبان متفاوتی دارند. شکل 1 نمونه ای از تفاوت دستور زبان انگلیسی و فرانسه و اسپانیایی را نشان می دهد. اکثر افرادی که سعی می کنند زبان جدیدی یاد بگیرند در حفظ واژگان تبحر دارند اما در یادگیری دستور زبان با مشکل روبرو می شوند.

 

شکل 1- در این شکل یک جمله به زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی نوشته شده است. این 3 زبان واژگان و همچنین دستور زبان های متفاوتی دارند که می توانید آن را در ترتیب کلمات مشاهده کنید.

شکل 1- در این شکل یک جمله به زبان های انگلیسی، فرانسوی و اسپانیایی نوشته شده است. این 3 زبان واژگان و همچنین دستور زبان های متفاوتی دارند که می توانید آن را در ترتیب کلمات مشاهده کنید.

 

چگونه می توانیم یادگیری دستور زبان را آسان تر کنیم؟

از آن جایی که گرامر(دستور زبان) برای افرادی که یک زبان خارجی را یاد می گیرند بسیار دشوار است ما سعی کردیم راهی برای یادگیری آسان تر پیدا کنیم. در ابتدا فکر کردیم مردم چگونه می توانند در حفظ واژگان مهارت پیدا کنند. حالا اگر از شما بخواهیم کلمه ی گربه به فرانسوی را به یاد بیاورید ممکن است یادآوری آن برای شما خیلی دشوار باشد ولی اگر کلمه ی Le chat  را بگوییم و از شما معنی ان را بخواهیم حتما یاداوری آن آسان تر می شود. اما مطالعات نشان داده است وقتی مجبور شوید یک کلمه از حافظه ی خودتان بازیابی کنید بعدا آن را بهتر به خاطر خواهید آورد.

این سوال که معنی Le chat (گربه به فرانسوی)  چیست؟ نمونه ای از درک زبان است یعنی سوالی که میزان درک شما را آزمایش می کند ولی سوال دشوار تر (گربه به زبان فرانسوی چه می شود) مثالی از تولید زبان است. تولید به معنای گفتن است و صحبت کردن معمولا دشوار تر از درک زبان است چون شما را مجبور می کند کلمه را به خاطر بیاورید.

ما می خواستیم بدانیم که آیا صحبت کردن به یک زبان به شما کمک می کند تا دستور زبان را بهتر یاد بگیرید. در واقع سوالاتی که باعث تولید زبان یعنی صحبت کردن به یک زبان می شوند سبب می شود از سوالات درک مطلب  بیشتر تلاش کنید. ما در این زمینه آزمایشاتی طراحی کرده ایم که به شما خواهیم گفت  و برای این کار به فضا خواهیم رفت!

چرا برای آزمایش شما را به فضا می بریم؟ در این آزمایش ما از یک زبان خارجی به نام (Alienese) استفاده کردیم که فقط بیگانگان از آن استفاده می کنند. از 100 دانشجوی انگلیسی زبان خواستیم که خود را فضانورد جلوه دهند.(شکل2)

 

شکل2: آزمایش طراحی شده

شکل2: آزمایش طراحی شده

 

شاید از خود بپرسید چرا ما به مردم یک زبان ساختگی خارجی (Alien) آموختیم. به این دلیل که می خواستیم میزان یادگیری مردم را با یکدیگر مقایسه کنیم و اگر برخی از مردم بعضی از کلمات را از قبل بلد باشند عادلانه نخواهد بود. تنها راه برای اطمینان کامل از اینکه هیچ کس در مورد این زبان اطلاعاتی ندارد این بود که خودمان آن را اختراع کنیم. این زبان با زبان انگلیسی تفاوت هایی دارد مثلا برخی کلمات در زبان Alien  برعکس هستند.

 

چگونه به مردم زبان خارجی Alien را یاد دهیم؟

ابتدا به همه ی فضانوردان اصول اولیه زبان Alienese  آموزش داده شد. در این قسمت تمام کاری که آن ها باید انجام می دادند این بود که در صفحه ی رایانه به بیگانگان (فضانوردان) نگاه کنند در حالی که کلمات را به زبان Alienese می شنیدند. قسمت بعدی جایی است که اوضاع تغییر کرده است: فضانوردان به 2 گروه تقسیم شده اند.

به برخی از فضانوردان تمرینات درک مطلب داده شد، یعنی دروس جدید آنها بیشتر در مورد تلاش برای یادگیری Alienese با گوش دادن و درک و انتخاب پاسخ صحیح آن سوال در مورد زبان روی صفحه است.

گروه دیگر فضانوردان چیز متفاوتی را امتحان کردند – آنها باید سعی می کردند که به زبان بیگانه صحبت کنند. این فضانوردان در گروه تولید بودند. آنها سعی در یادگیری زبان با صحبت کردن داشتند، حتی اگر تازه یادگیری آن را شروع کرده باشند!

ممکن است احمقانه به نظر برسد که از مردم بخواهید چیزی را که خیلی کم از آن می دانند تمرین کنند. اما ممکن است خودتان این کار را انجام دهید بدون آنکه درباره آن بدانید! به عنوان مثال، برای یادگیری دوچرخه سواری، ما کتابی در مورد چگونگی انجام آن نمی خوانیم (درک مطلب)، ما روی دوچرخه سوار می شویم و تمرین (تولید) را شروع می کنیم. این همان چیزی است که در گروه تولید با یادگیری دستور زبان یک زبان جدید با یادگیری عملی مورد آزمایش قرار می گیرد.

در پایان آزمایش، همه فضانوردان باید آخرین تست دستور زبان را انجام دهند. شکل 2B یک نمونه سوال گرامری از این آزمون را نشان می دهد. این دو گروه یک آزمون را انجام دادند تا بتوانیم آنها را با هم مقایسه کنیم.

 

به چه نتیجه ای رسیدیم؟

فکر میکنید نتیجه چه بود؟ به نظر شما گروه تولید در آزمون گرامر نسبت به گروه درک بهتر نتیجه گرفتند؟ اگر گفتید بله، حق با شما بود! شکل 3 نشان می دهد که گروه تولید نه تنها در آزمون گرامر پاسخ های بیشتری دریافت کرده اند، بلکه آنها نیز سریعتر به سوالات پاسخ داده اند! گروه تولید تنها با تلاش برای صحبت کردن با صدای بلند، در گرامر Alienese از گروه درک بهتر شد. این اتفاق ممکن است عجیب به نظر برسد که این فضانوردان حتی همه ی کلمات و دستور زبان Alienese  را هم نمی دانستند اما صحبت کردن به زبانی که آن ها هنوز کاملا بلد نبودند بیشتر از گوش کردن به آن کمکشان کرد.

 

شکل3- یافته های ما. (A)در سمت چپ ، نشان می دهیم که هر گروه چند درصد از سوالات گرامری را به درستی پاسخ داده است . آیا می بینید که فضانوردان گروه تولید (صورتی) بیشتر از فضانوردان گروه درک (آبی) به سوالات پاسخ داده اند؟ (B) به میانگین زمان پاسخگویی به هر سوال گرامری ، زمان پاسخ گفته می شود و در سمت راست نشان داده می شود. می بینید که فضانوردان گروه تولید (صورتی) برای پاسخ به سوالات آزمون گرامر به زمان کمتری نسبت به فضانوردان گروه درک (آبی) نیاز داشتند. بنابراین ، گروه تولید سریعتر بودند!

شکل3- یافته های ما. (A) در سمت چپ، نشان می دهیم که هر گروه چند درصد از سوالات گرامری را به درستی پاسخ داده است. آیا می بینید که فضانوردان گروه تولید (صورتی) بیشتر از فضانوردان گروه درک (آبی) به سوالات پاسخ داده اند؟ (B) به میانگین زمان پاسخگویی به هر سوال گرامری، زمان پاسخ گفته می شود و در سمت راست نشان داده می شود. می بینید که فضانوردان گروه تولید (صورتی) برای پاسخ به سوالات آزمون گرامر به زمان کمتری نسبت به فضانوردان گروه درک (آبی) نیاز داشتند. بنابراین، گروه تولید سریعتر بودند!

 

چرا تولید تا این اندازه مفید است؟

برخی از موارد، مانند یادگیری زبان و دوچرخه سواری، می تواند کاملاً مشکل باشد و تمرین آن ها ممکن است دشوار باشد. ما فکر می‌کنیم که باید سخت کار کنیم در حالی که تمرین می‌تواند برای یادگیری در دراز مدت مفید باشد. محققان دیگر نحوه واکنش مغز را هنگام یادگیری واژگان زبان خارجی بررسی کرده اند. آنها بخشهایی از مغز را که وقتی افراد خیلی سخت فکر می کنند مورد استفاده قرار می گیرد، مورد بررسی قرار دادند. محققان دریافتند که این نواحی مغزی در طی یک کار دشوار مانند تولید زبان بیشتر از کار آسان تر مانند درک فعال تر هستند.

البته، ما یادگیری دستور زبان و یادگیری واژگان را با هم آزمایش کردیم و فقط میتوانیم حدس بزنیم که چه اتفاقی در مغز فضانوردان ما افتاده است. ما فکر می کنیم که فضانوردان ما وقتی به این زبان صحبت می کنند بیشتر می آموزند، بخشی از آن به این دلیل است که مغز آنها بیشتر کار می کند. آزمایش ما خبر خوبی برای دانش آموزان است، زیرا به ما نشان می دهد که حتی اگر ما نمی دانیم چگونه به زبان Alienese صحبت کنیم یا با دوچرخه جدید خود تک چرخ بزنیم، فقط با تلاش می توانیم یاد بگیریم. بله با یادگیری عملی!

 

آیا می‌توانید یک زبان جدید را یاد بگیرید؟

بله! اگر تصمیم دارید یک زبان جدید یاد بگیرید، اکنون یک چیز مهم را می دانید: صحبت کردن به زبان جدید به ما کمک می کند تا سریعتر از گوش دادن به آن یاد بگیریم. ما باید یک زبان را با صحبت کردن تمرین کنیم. این کار ممکن است برای شما و مغزتان سخت باشد، اما ارزشش را دارد، به خصوص اگر به نظرتان سرگرم‌کننده باشد. یادگیری یک زبان جدید به شما این امکان را می دهد تا با افراد بیشتری در سراسر جهان و حتی در کشور خودتان صحبت کنید. حتی برخی از مطالعات نشان می دهد که دوزبانه بودن فواید زیادی برای مغز شما دارد ، مانند سریع تر بودن در انجام کارهای مختلف.

آیا مانند فضانوردان ما آماده رفتن به یک ماجراجویی برای یادگیری زبان هستید؟ در این صورت، برخی از برنامه ها وجود دارد که برای بچه ها مناسب است و به شما امکان می دهد با صدای بلند صحبت کنید. از والدین خود بخواهید تا در یافتن و نصب این برنامه ها به شما کمک کنند تا بتوانید شروع کنید و به یک ماجراجوی زبان تبدیل شوید!

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0