کدام نیمکره؟!

منشا خلاقیت در مغز

بر اساس تحقیقی که در مجله NeuroImage چاپ شده است، خلاقیت در موزیسین های تازه وارد که موزیکی را فی البداهه و بدون تمرین قبلی و یا تخصص قبلی مینوازند در نیمکره راست آنها منشا دارد. در مقابل موزیسین های حرفه ای که موسیقی جاز را با تخصص قبلی خود مینوازند از نیمکره سمت چپ خود استفاده میکنند.

این تحقیق با توجه به این موضوع که فعالیت مغزی چگونه بعد از تجربه کسب کردن در مهارتی تغییر میکند، روش های جدیدی برای آموزش افراد در مورد مهارت های جدید نشان خواهد داد.

افرادی که در مهارتی خاص متخصص هستند، عملکرد آنها در آن مهارت خاص و در مغز به صورت تقریبا ناخودآگاه خواهد بود و تغییر این عملکرد خود به خودی سخت ولی با تلاش امکان پذیر است.

کدام بخش مغز ما خلاقیت را تولید میکند؟! اگرچه سوالی عجیب غریب است اما هنوز که هنوز است محققان به نتایج جالبی در حوزه خلاقیت دست پیدا می‌کنند...

کدام بخش مغز ما خلاقیت را تولید میکند؟! اگرچه سوالی عجیب غریب است اما هنوز که هنوز است محققان به نتایج جالبی در حوزه خلاقیت دست پیدا می‌کنند…

در این تحقیق، دانشمندان الکتروانسفالوگرام با غلظت بالا (EEGs) را در ۳۲ نوازنده جاز گیتار که برخی بسیار متخصص و برخی با مهارت کمتر بودند، ثبت کردند.

در نوازندگانی که قطعه موسیقی ای را در سطح عالی و با خلاقیت خوبی اجرا کرده بودند، میزان بالای فعالیت مغزی در قسمت پشتی نیمکره چپ مغز مشاهده شد و در نوازندگانی که قطعه ای را با خلاقیت کمتری نواخته بودند این افزایش فعالیت در نیمکره راست آنها مشخص شد.

باید توجه داشت که در این آزمایش اولیه تجربه و حرفه ای بودن نوازندگان مورد توجه نبود.

برای اینکه تجربه این نوازندگان هم به عنوان فاکتوری در این آزمایش مورد ارزیابی قرار گیرد محققان مجدد داده های EEGs را با داده های آماری کنترل برای سطح تجربه نوازندگان مورد ارزیابی قرار دادند چرا که برخی از این نوازندگان باتجربه تر از بقیه بودند و سابقه ده ساله نواختن موسیقی جاز حرفه ای را در کارنامه خود داشتند.

با این ارزیابی های مجدد نتایج بسیار تغییر کردند و فعالیت مغزی در افراد بسیار خلاق و افراد کمتر خلاق بسیار متفاوت بود خصوصا در قسمت قدامی نیمکره راست مغز آنها.

به گفته محقق پروژه، به طور کلی، اگر خلاقیت به مفهوم کیفیت تولیدی باشد مثلا برای آهنگی، اختراعی، شعری یا قطعه ای نقاشی، در این صورت نیمکره چپ مغز نقش مهمی خواهد داشت. در حالی که، اگر خلاقیت به عنوان توانایی فرد برای مقابله با شرایطی جدید و غیر آشنا تعبیر شود مثل نواختن فی البداهه قطعه ای موسیقی جاز، در این صورت نیمکره سمت راست نقش کلیدی خواهد داشت.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0