کرم گوش!

تاریخ انتشار: ژانویه 05, 2019

حتما بارها برای شما هم پیش آمده که ترانه‌ای در ذهنتان گیر کند و بارها تکرار شود. محققات از این پدیده بعنوان «کرم گوش» یاد می‌کنند. در این مقاله گروهی از تئوری‌های مطرح شده در این زمینه را مرور خواهیم کرد.

نتایج مطالعات نشان می‌دهد که بیش‌تر از ۹۱% افراد در طول هفته حداقل یکبار کرم گوش را تجربه می‌کنند، و نزدیک به ۲۵% آن‌ها بیش‌تر از یکبار در روز دچار این پدیده می‌شوند. با وجود شایع بودن پدیده‌ی کرم گوش، علت و چگونگی ایجاد آن مشخص نشده است. یکی از موانع مطالعه‌ی کرم گوش غیر ارادی بودن آن می‌باشد که مطالعه‌ی آن‌ را در ابعاد تحقیقاتی تقریبا غیرممکن کرده است. داده‌های بدست آمده در این زمینه تنها نتایج پرسش‌نامه‌های پرشده توسط شرکت‌کنندگان مطالعات محدودی می‌باشد که بعلت تکیه‌ی صحت داده‌ها به حافظه‌ی شرکت‌کنندگان قابل اعتماد نمی‌باشد.
مطالعات جدید شناختی موسیقیایی ادعا می‌کنند که کرم گوش ناشی از تاثیر موسیقی بر قشر حرکتی مغز می‌باشد. در واقع با شنیدن موسیقی فعالیت قشر حرکتی مغز افزایش می‌بابد، چون اکثر مردم به صورت خیالی با موسیقی همراهی می‌کنند، حتی اگر در واقعیت بی‌تحرک باشند.
گوش کردن مکرر به یک ترانه نیز بعلت آشنایی مغز با نوت‌های ترانه می‌تواند سبب کرم گوش شود. همچنین ساختار موسیقیایی یک ترانه در میزان ماندگاری آن در مغز موثر است. ترانه‌هایی که سبب کرم گوش می‌شوند معمولا دارای الگو‌های تکراری و ساده اما همراه با کمی چاشنی غافلگیری می‌باشند. نقطه مشترک این ترانه‌ها نوت‌های طولانی‌تر در همراهی با گام‌های کوتاه‌تر می‌باشد‌. این دو ویژگی جزو صفات تسهیل‌کننده‌ی خواندن ترانه برای خواننده نیز می‌‌باشد. در واقع محققین این طرح ادعا می‌کنند که پدیده‌ی کرم گوش ناشی از آواز خواندن مغزتان می‌باشد!
اما روش مقابله با کرم گوش چیست؟ گوش کردن به ترانه‌‌ای دیگر یا انجام فعالیت‌های زبانی مثل حل کردن جدول لغات یا حتی شروع مکالمه با افراد دیگر می‌تواند در این زمینه موثر باشد. روش دوم مقابله گوش کردن کامل و مکرر همان ترانه با صدای بلند می‌باشد‌.
درنهایت کرم گوش در اکثر موارد تجربه‌ای خوشایند و یا خنثی می‌باشد، و تنها در ۳۰% موارد سبب آزار افراد می‌شود.

منبع: brainfacts.org

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0