کولین به جنگ آلزایمر برمی‌خیزد!

تحقیقات جدید دانشگاه آریزونا مدعی است که یک رژیم غذایی بلندمدتِ حاوی کولین برای پیشگیری از آلزایمر موثر است. کولین یک ماده غذایی سالم و سهل‌الوصول است که به طور طبیعی در برخی از غذاها و مکمل‌ها‌‌ وجود دارد. محققین طی این‌ مطالعه حتی به اثرات کولین در انتقال آلزایمر از نسلی به نسل دیگر هم پرداخته‌اند. آن‌ها علائم رخداد آلزایمر را در موش‌هایی که از مادرانی به دنیا آمده‌اند که با کولین تغذیه شده‌اند پیگیری کردند.

رژیم طولانی مدت کولین
تحقیق بر روی موش‌ها نشان داد که آن‌هایی که طولانی‌مدت از رژیم حاوی کولین بهره‌مند بودند تکالیف مربوط به حافظه‌ی فضایی را بهتر پیش بردند. یعنی‌ در مارپیچ‌های فضای آزمایش بهتر‌ حرکت می‌کردند و مسیرها را پیدا می‌‌کردند.

کولین و میکروگلیا!
میکروگلیا نوعی سلول پشتیبان در سیستم عصبی است که نقش بیگانه‌خوار دارد و مواد زائد را از محیط جمع‌آوری می‌کند. در مغز طبیعی حضور میکروگلیاها سودمند و ضروری است اما در مغز آلزایمری این سلول‌ها فقط آتش التهاب و بیماری را شعله‌ورتر می‌کنند. کولین باعث غیرفعال شدن این سلول‌ها می‌شود و از این طریق تا حدودی پیشرفت آلزایمر را مهار می‌کند. دست گذاشتن‌ روی میکروگلیا، نقطه‌ی روشنی در این تحقیق است چرا که اگر نتایج آن واقعا اثبات شود در دیگر بیماری‌های تحلیل‌برنده‌ی عصبی مثل پارکینسون و ام.اس نیز به کار می‌رود.

اثرات کولین
همانطور که ذکر شد، کولین از دو طریق می‌تواند باعث پیشگیری از آلزایمر شود. اول آنکه فعالیت میکروگلیاها را سرکوب می‌کند، دوم آنکه از شکل‌گیری پلاک‌های آمیلویید جلوگیری می‌کند. پلاک‌های آمیلویید نقشی اساسی در شکل‌گیری علائم‌ آلزایمر دارد.

 

منبع:sciencebeta

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0