گربه‌ها هم وابسته می‌شوند!

گربه‌ها هم وابسته می‌شوند!

برخلاف ضرب‌المثل گربه صفتی! که عموما تصور می‌شد گربه‌ها به صاحبان خود وابستگی ندارند، اخیرا ثابت شده که گربه‌ها هم درست مثل بچه‌ها و سگ‌ها به مراقبین خود وابسته می‌شوند.
کریستین ویتال برای اولین بار این تحقیق را انجام داد تا چنین وابستگی‌ای در گربه‌ها را به اثبات برساند. وابستگی یک رفتار زیستی است. این‌ تحقیق نشان می‌دهد که گربه‌ها در شرایطی که با انسان‌ها همزیست باشند تعداد زیادی از آن‌ها، انسان را به عنوان یک منبع آرامش می‌بینند؛ همچنین وابستگی‌ یک رفتار قابل انعطاف است.
محققان روی گربه‌ها «آزمون برپایه‌ی اطمینان» را انجام دادند. این آزمون بدین شکل است که ابتدا در یک اتاق گربه ۲ دقیقه را با انسان می‌گذراند. سپس ۲ دقیقه تنها می‌ماند و سپس انسان دوباره وارد اتاق می‌شود. در این موقع گربه‌هایی که وابستگی امنی به انسان پیدا کرده‌اند رفتار بدون استرسی از خود نشان می‌دهند و توجه خود را بین انسان و محیط اطراف تقسیم می‌کنند، اما گربه‌هایی که وابستگی غیر امنی به انسان دارند، پس از تحمل دوره تنهایی با ورود مجدد انسان علائم استرس را از خود نشان ‌می‌دهند، مثلا دمشان را تکان می‌دهند یا لب‌هایشان را می‌مکند.
محققان این تست را بر روی گربه‌های نوزاد و بالغ انجام دادند و سپس طبق معیارهای مخصوص وابستگی‌(bounding) آنها را آنالیز کردند و متوجه شدند که نتایج مثل نوزاد انسان‌ و سگ‌هاست. حتی تمرینات اجتماعی کردن گربه‌ها اثری بر روی این آمار و ارقام نداشت و میزان‌ وابستگی‌ را تغییر نداد.
در نهایت این تحقیق در عین شگفتی ثابت کرد که گربه‌ها هم به همان میزان نوزادان انسان و سگ‌ها درگیر وابستگی ایمن و غیر ایمن‌ به محافظان و صاحبان خود می‌شوند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0