گرسنگی می‌تواند به خشم منجر شود اما با شرایطی بسیار پیچیده‌تر از یک افت قند خون ساده!

چه چیزی باعث می‌شود که گرسنگی فردی به خشم او منجر شود؟ بر اساس مطالعه‌ی منتشر شده توسط انجمن روانشناسی آمریکا، احتمالاً ترکیبی از خشم و گرسنگی، صرفاً یک افت ساده در سطح قند خون نیست، بلکه واکنش احساسی پیچیده‌ای است که فعل و انفعالات زیستی، شخصیتی و نشانه‌های زیست محیطی را نیز در بر می‌گیرد.

جنیفر مک کورمک، دانشجوی دکترا در بخش روانشناسی و علوم اعصاب دانشگاه کارولینای شمالی  می‌گوید: ” همه‌ی ما می‌دانیم که گرسنگی می‌تواند گاهی اوقات بر احساس و درک ما از جهان اطرافمان تأثیر بگذارد. اخیراً عبارت “hungry” به معنی “بی‌تابی” یا “تحریک‌پذیری ناشی از گرسنگی” توسط دیکشنری آکسفورد پذیرفته شده است. هدف از پژوهش ما،شناخت بهتر مکانیسم‌های روانی حالت‌های هیجانی ناشی از گرسنگی است. اینکه چگونه یک فرد دچار خشم (hungry) می‌شود. “این تحقیق در مجله‌ی Emotion منتشر شده است. به گفته‌ی مک کورمک، زمانی که کسی گرسنه است، دو چیز کلیدی وجود دارد که تعیین می‌کند که آیا این گرسنگی به احساسات منفی می‌انجامد یا نه؛ زمینه و خودآگاهی.

کریستن لینچویست، استادیار، دکترا و نویسنده‌ی همکار این مطالعه می‌گوید: “شما فقط گرسنه نیستید؛ بلکه از کل جهان شاکی هستید. همه‌ی ما احساس گرسنگی و ناخوشایندی ناشی از آن را تجربه کرده‌ایم و زمانی را که بعد از آن، با خوردن یک ساندویچ بهتر شده‌ایم. ما متوجه شده‌ایم که احساس خشم هنگامی اتفاق می‌افتد که به دلیل گرسنگی احساس ناخوشایندی به ما دست می‌دهد، اما ما همه‌ی اینها را به عنوان احساسات منفی در مورد دیگران یا موقعیتی که در آن هستیم، تعبیر می‌کنیم.”

 

 

محققان ابتدا دو آزمایش آنلاین انجام دادند که شامل بیش از 400 نفر از ایالات متحده بودند. بسته به آزمایش، یک سری تصاویر طراحی شده به منظور ایجاد عواطف مثبت، خنثی یا منفی در شرکت‌کنندگان، به آنان نشان دادند. سپس تصویر مبهمی -یک تصویر چینی- را به آنان نشان دادند و از آنان خواستند که تصویر را در یک مقیاس هفت امتیازی از دلپذیر به ناخوشایند ارزیابی کنند. همچنین از شرکت‌کنندگان خواسته بودند تا گزارش دهند که چقدر گرسنه هستند. محققان دریافتند که بعد از اینکه اولین بار با یک تصویر منفی به شرکت کنندگان گرسنه نشان داده می شد. آنها با احتمال بیشتری تصویر مبهم چینی را منفی ارزیابی می‌کنند،

مک کورمک می‌گوید: ” ایده ما این است که تصاویر منفی زمینه‌ای برای مردم فراهم می‌کند که احساس گرسنگی خود را به معنای ناخوشایندی تصاویر تفسیر نمایند. بنابراین به نظر می‌رسد چیزهای خاصی در مورد شرایط ناخوشایند وجود دارد که باعث می‌شود مردم احساسات گرسنگی خود را بیش از موقعیت‌های دلپذیر یا بی‌طرفانه ارزیابی کنند.” طبق نظر مک کورمک این تنها نشانه‌های زیست محیطی نیستند که می‌توانند افراد را از گرسنگی به خشم هدایت کنند. سطح آگاهی عاطفی مردم نیز اهمیت دارد. افرادی که می‌دانند گرسنگی خود را در قالب یک احساس منفی آشکار می‌کند، به احتمال بسیار کمتری دچار خشم (hangry) می‌شوند.

در یک تجربه‌ی آزمایشگاهی که شامل بیش از 200 دانشجوی دانشگاهی بود، محققان از شرکت‌کنندگان خواسته بودند که یا سریعتر یا پیشاپیش غذا بخورند. پس از آنکه دانشجویان یک سری تمرینات نوشتاری را انجام دادند تا تمرکز خود را براحساساتشان هدایت کنند، از آنان خواسته شد تا در یک سناریوی طراحی شده برای ایجاد احساسات منفی شرکت کنند. آنان می‌بایست برنامه‌ی خسته کننده‌ای را بر روییک کامپیوتر اجرا کنند که بدون اطلاع آنان طوری طراحی شده بود، که قبل رسیدن به مراحل تکمیلی، خود به خود خراب می‌شد. در آخر کار یکی از محققان وارد اتاق شد و دانشجویان را مقصر خراب شدن کامپیوتر قلمداد کرد. سپس از شرکت‌کنندگان  خواسته شد تا پرسش‌نامه‌های مربوط به احساسات و ادراکات خود را در مورد کیفیت آزمایش پر کنند. محققان دریافتند که افراد گرسنه،هنگامی که به صراحت بر احساسات خود متمرکز نبودند، دارای احساسات ناخوشایند بیشتری از قبیل احساس تنش و نفرت نسبت به دیگران بودند. این افراد همچنین فکرمی‌کردند که پژوهشگر انجام دهنده‌ی این آزمایش به درستی قضاوت نکرده یا سخت گیربوده است. شرکت‌کنندگانی که وقت خود را صرف فکر کردن درباره‌ی احساساتشان کرده بودند، حتی زمانی که گرسنه بودند، این تغییرات را در احساسات یا ادراکات اجتماعی خود گزارش نکرده بودند.

مک کورمک می‌گوید: “به قول یکی از تجار معروف: شما زمانی که گرسنه هستید، دیگر خودتان نیستید!؛ اما یافته‌های ما نشان می‌دهند که به سادگی با برگشتن به عقب از وضعیت فعلی و تشخیص منشاء عواطف خودتان، شما هنوز هم می توانید خودتان باشید، حتی وقتی که گرسنه هستید.” بر اساس نظر مک کورمک، این تحقیق بر ارتباط ذهن و بدن تأکید دارد. بدن ما نقش مهمی در شکل دادن به تجارب، ادراکات و رفتارهای لحظه به لحظه‌ی ما در زندگی ایفا می‌کند. خواه گرسنه باشیم یا سیر، خسته و بیمار یا راحت و تندرست. این بدان معنی است که مراقبت از بدن، توجه به سیگنال‌های بدن و نه نادیده گرفتن آنها، بسیار حائز اهمیت است، چرا که آنها نه تنها برای سلامتی دراز مدت ما، بلکه برای کیفیت روزمره‌ی تجارب روان‌شناختی، روابط اجتماعی و کارایی ما نیز مهم هستند. “مک کورمک معتقد است که اگر چه این مطالعه بر روی گرسنگی تمرکز می‌کند، نتایج آن ممکن است به سایر حالت‌های بدن نیز که موجب احساسات منفی مانند خستگی یا التهاب می‌شود، بسط یابند، اما برای تأیید آن نیاز به تحقیقات بیشتری داریم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0