✓ اطلاعات عمومی، کارایی مغز را افزایش می‌دهد.

دانشمندان علوم اعصاب در دانشگاه روهر بوخوم و دانشگاه هومبولت برلین، هر دو در آلمان، مغز 324 نفر را با میزان مختلفی از دانش عمومی، تجزیه و تحلیل کردند. محققان بیش‌از 300 سوال در زمینه‌های مختلف مانند هنر، معماری و علوم به این شرکت کنندگان دادند تا سطح دانش عمومی آن‌ها را که به حافظه معنایی هم معروف است، بسنجند.
محققان از نوعی تصویربرداری مغناطیسی به نام تصویربرداری تانسور برای ردیابی آبی که در اطراف مغز جریان دارد استفاده کردند – که معمولاً در امتداد مسیرهای هموار شده بین سلول‌های مغزی دنبال می‌شود. بنابراین، با ردیابی آب در طول اسکن مغز، محققان توانستند اتصالات مغزی را “تماشا” کنند.
نتایج نشان داد آن‌ دسته از افراد که دانش عمومی بیشتری داشتند و می‌توانستند آن‌را به یاد بیاورند، ارتباطات مغزی کارآمدتری داشتند که قوی‌تر و کوتاه‌تر بود اما تعداد نورون‌ها تفاوتی نکرده بود. سرپرست این تیم افزود: «منطقی است که افراد با دانش عمومی بالاتر، کارآمدی مغزی بیشتری داشته باشند.»
بخش‌های مختلف دانش عمومی در نقاط مختلف مغز ذخیره می‌شود. یک سوال ساده را تصور کنید: فرود ماه در چه سالی اتفاق افتاد؟ ممکن است “ماه” در یک منطقه، “فرود ماه” در منطقه دیگر و حتی سال این رویداد در منطقه دیگر ذخیره شده باشد.
بنابراین، برای پاسخ به این سؤال، مغز باید «ماه» را به «فرود ماه» به «سال» متصل کند و این کار را از طریق این ارتباطات انجام می‌دهد. منطقی است که اگر این اتصالات کارآمدتر باشند، این اطلاعات می‌تواند با سرعت و آسانی بیشتر منتقل شود.
اما مشخص نیست که چرا برخی افراد ارتباطات مغزی کارآمدتری نسبت به دیگران دارند. شاید برخی از افراد با معماری مغز کارآمدتر متولد می‌شوند، یا شاید کسی که دانش عمومی بیشتری کسب می‌کند، ارتباطات کارآمدتری نیز ایجاد می‌کند، زیرا آن‌ها همیشه از این دانش استفاده می‌کنند.
برای انجام این کار، محققان باید افراد را در طول زمان دنبال کنند تا ببینند مغز آن‌ها چگونه تغییر می‌کند – چیزی که دانشمندان امیدوارند در آینده به آن نگاه کنند. توانایی حفظ دانش عمومی به این معنی نیست که شما باهوش‌تر هستید. او گفت که این نوع دیگری از هوش به نام “هوش‌سیال” است که بیش‌تر در مورد توانایی حل‌مسئله در موقعیت‌های جدید است. با این حال، همبستگی اندکی بین هوشمندی و دانش عمومی بیش‌تر وجود دارد.

منبع

https://www.livescience.com/66097-brain-connections-efficient-general-knowledge.html

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0