✓ چاقی و افزایش چربی‌های بدن، باعث کوچک‌ شدن احتمالی مغز می‌شوند.

محققان اسکن‌های مغزی را تجزیه و تحلیل کردند و دریافتند که سطوح بالاتر چربی بدن با کاهش حجم مغز در نواحی خاص مرتبط است. به گفته محققان، چربی بیش‌از حد بدن منجر به کاهش مقدار ماده خاکستری – بافت مغزی که حاوی سلول‌های عصبی است – در ساختارهای مرکزی مغز می‌شود.
براساس این مطالعه، ارتباط بین چربی بدن و حجم مغز، در میان مردان در مقایسه با زنان قوی‌تر بود. تحقیقات به مرور نشان‌دادند که چاقی و افزایش چربی با کاهش سلول‌های سفید مغز، که نوعی رابط و سرعت‌دهنده انتقال پیام بین نورونی محسوب می‌شوند نیز ارتباط دارد.
با این‌حال، مطالعات فقط ارتباط بین این دو را نشان می‌دهد و نمی‌تواند ثابت کند که چربی بیش‌از حد باعث کوچک شدن مغز می‌شود یا برعکس. به گفته نویسندگان، مطالعات بیش‌تری برای بررسی این ارتباط و تعیین اینکه آیا کاهش وزن هم می‌تواند برای مغز مفید باشد، مورد نیاز است.
برخی از مطالعات قبلی ارتباطی بین چاقی و حجم کمتر مغز و همچنین تغییرات در ماده‌ سفید پیدا کرده‌اند. اما این مطالعات محدود بوده‌اند و از معیارهای غیرمستقیم چربی بدن مانند شاخص توده بدنی (BMI) استفاده کردند که نسبت وزن به قد است.
در مطالعه‌ای که در ژانویه منتشر شد، محققان به ارتباط بین چربی شکم و حجم پایین مغز پی‌بردند ، اما این مطالعه از نسبت دور کمر به باسن، یکی‌دیگر از معیارهای غیرمستقیم چاقی استفاده کرده‌است.
چاقی با مجموعه‌ای از اثرات مضر در بدن گره خورده‌است و حالا مطالعات جدید نشان می‌دهند که ممکن است بر ساختار مغز هم تأثیر بگذارد.

منبع

https://www.livescience.com/65292-high-body-fat-brain-volume.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0