8 راه برای افزایش تمرکز

1- نخست بدانید که تمرکز چیست؟ “تمرکز یعنی ذهن خود را از بسیاری چیزها برگیرید و آن را در یک زمان معین بر چیز معینی قرار دهید.”

2- تصمیم بگیرید که می‌خواهید بر چیزی تمرکز کنید. از بسیاری جهات، شما تبدیل به چیزی می‌شوید که روی آن تمرکز می‌کنید، به این معنا که، شما برخی از ویژگی‌های آن را می‌گیرید. آیا تا به حال متوجه شده‌اید که چگونه زوج‌هایی که سال‌ها با هم زندگی کرده‌اند کم‌کم شبیه یکدیگر می‌شوند و یا چگونه مردم اغلب شبیه حیوانات خانگی، اتومبیل، سرگرمی‌ها و یا پروژه‌های کاری خود می‌شوند؟

3- به نحوه‌ی تمرکز دیگران فکر کنید. بروید یک فیلم اکشن خوب را ببینید. در وسط یک تئاتر، به مردم اطراف خودت نگاه کنید. آنها چه کار می‌کنند؟ آنها کاملاً ساکت هستند، چشم‌هایشان به آرامی پلک می‌زنند و نفس آنان آهسته‌تر است. یک پرت کننده‌ی حواس واقعاً شدید لازم است تا جریان توجه آنها را به هم بزند. این علائم فیزیکی ممکن است سر نخ‌هایی در مورد روش‌ افزایش قابلیت‌های تمرکز به شما بدهد.

4- جلو ورودی‌های حسی دائمی را بگیرید. چند تکلیفی (تلاش برای انجام بیش از یک کار در یک زمان)، سر و صدا‌های بلند و تحریک کننده‌های بصری (از جمله تلویزیون)، تمرکز را بسیار دشوار می‌کنند و حضور آنها در اطراف شما و یا بیش از حد مشغول آنها شدن، می‌تواند شما را به یک عادت “عدم توجه کافی” دچار کند که ممکن است به سختی بتوانید آن را در هم بشکنید.

5- از هر فرصتی برای تمرکز کامل خود بر آنچه که می‌خواهید انجام دهید، استفاده کنید. اجازه ندهید هر چیزی حواس شما را پرت کند. این واقعاً کمک می‌کند تا مکان آرامبخش برای خود ایجاد کنید. و البته می‌توانید یاد بگیرید که در صورت لزوم از سرو صداهای اضافی جلوگیری کنید.

6- استراحت کنید. بیرون بروید و نفس عمیق بکشید یا پیاده روی سریع انجام دهید. سعی کنید اغلب این کار را انجام دهید و بعداً می‌توانید به سر کار خود بازگردید و با خلاقیت بیشتری شروع کنید.

7- مراقبه را یاد بگیرید. مراقبه از قدرتمند‌ترین تکنیک‌های افزایش تمرکز است. چند تکنیک ساده‌ی مدیتیشن را یاد بگیرید و حداقل پنج دقیقه در روز تمرین کنید.

8– در حالی که مدیتیشن می‌کنید، نفس خود را تماشا کنید – به هیچ وجه آن را کنترل نکنید، فقط مشاهده کنید. این به شما می آموزد تا ذهن خود را در یک زمان فقط بر یک چیز متمرکز کنید. همانطور که نفس خود را می‌بینید، با توجه به ذهنیت شما، سرعت آن کند می‌شود (این از نظر علمی به خوبی مستند شده است) و شما را به یک حالت پویا، صلح آمیز (اما نه خواب آلود) سوق می‌دهد. ذهن شما دوباره شارژ شده و خلاقانه پذیرای حوادث بعدی می‌شود.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0