A AB B O!

گروه خونی شما ممکن است به شما در محافظت از کاهش عملکرد شناختی‌تان کمک کند.

یک تحقیق که توسط محققان برجسته دانشگاه شفیلد انجام شده نشان داده است که انواع گروه خونی نقش مهمی در تکامل سیستم عصبی دارند و ممکن است منجر به افزایش خطر ابتلا به کاهش شناختی شود. این تحقیق که با همکاری IRCCS بنیاد بیمارستان San Camillo در ونیز صورت گرفته است، نشان می‌دهد افرادی که دارای گروه خونی O هستند، نسبت به دارندگان گروه‌های خونی «A ،B یا AB»، دارای ماده خاکستری بیشتری در مغز هستند که به آنان در حفاظت از بیماری‌هایی مانند آلزایمر کمک می‌کند. همکاران محقق ماتئو دی مارکو و پروفسور آنالنا ونری، از بخش دانشگاه علوم اعصاب، پس از تجزیه و تحلیل نتایج 189 تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) از داوطلبان سالم به این کشف نایل آمدند.
محققان حجم ماده خاکستری موجود در مغز افراد را محاسبه کرده و تفاوت‌های آماری موجود در بین گروه‌های خونی مختلف را مورد بررسی قرار دادند. نتایج منتشر شده در بولتن پژوهشی مغز نشان می‌دهد افرادی که دارای گروه خونی O هستند ماده خاکستری بیشتری در قسمت خلفی مخچه (posterior proportion of the cerebellum) خود دارند. در مقایسه، افراد دارای گروه‌های خونی A، B و AB، دارای حجم کمتری از ماده خاکستری در مناطق گیجگاهی و لمبیک مغز بودند، از جمله هیپوکامپ سمت چپ، که یکی از اولین قسمتهای مغز است که در بیماری آلزایمر آسیب می‌بیند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که حجم‌های کوچکتر ماده خاکستری با انواع گروه‌های خونی غیر «O» مرتبط است.
همراه با افزایش سن، این کاهش در حجم ماده خاکستری به طور معمول در مغز دیده می‌شود، با این حال در سنین بالاتر این تفاوت در حجم ماده خاکستری بین انواع گروه‌های خونی به سبب پیری تشدید می‌شود. این یافته‌ها نشان می‌دهد که حجم‌های کمتر ماده خاکستری با داشتن انواع گروه‌های خونی غیر «O» مرتبط است.

 

ماتئو دمرکو می‌گوید: «یافته‌ها نشان میدهد افرادی که دارای گروه خونی O هستند بیشتر در برابر بیماری‌هایی که در آن‌ها کاهش حجمی در مناطق temporal و mediotemporal مغز دیده می‌شود، محافظت می‌شوند؛ برای مثال، در بیماری آلزایمر. با این وجود آزمایش‌های اضافی و تحقیقات بیشتری لازم است، زیرا ممکن است مکانیسم‌های بیولوژیکی دیگری نیز در آن درگیر باشند».
پروفسور آنالنا ونری افزود: «آنچه که امروز می‌دانیم این است که اختلاف قابل‌توجهی در حجم (ماده خاکستری) وجود دارد و یافته‌های ما مشاهدات بالینی را تأیید می‌کند. به احتمال زیاد انواع گروه‌های خونی به لحاظ زیست‌شناسی بر توسعه سیستم عصبی تاثیر می‌گذارند. قدم بعدی آن است که بدانیم چطور و چرا این اتفاق روی می‌دهد».

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0