اضطراب ریاضی!

اضطراب ریاضی چگونه اتفاق می‌افتد؟

تاریخ انتشار: ژانویه 07, 2019

«اضطراب ریاضی» اصطلاحی است برای توصیف دانش‌آموزانی که با ریاضی دست و پنجه نرم می‌کنند، زیرا هنگام زدن تست ریاضی یا حل یک مساله ریاضی، مضطرب می‌شوند. به اشتباه گمان می‌رود افرادی که اضطراب ریاضی دارند، دانش‌آموزانی هستند که با مفاهیم ریاضی مشکل دارند، درصورتیکه اینگونه نیست.
«اختلال ریاضی» به عنوان یک اختلال تحولی شناخته می‌شود که در آن، فرد با حل کردن مسائل ریاضی و حتی معادلات ساده نیز مشکل دارد، اما این با «اضطراب ریاضی» متفاوت است.
اضطراب ریاضی در تمام سطوح هوشی می‌تواند رخ بدهد، بدین معنی که حتی افراد با سطح هوشی بالا و موفق در تحصیل و دانشگاه نیز می‌توانند مبتلا به اضطراب ریاضی باشند.
اخیرا محققان دانشگاه شیکاگو، اضطراب ریاضی را مورد بررسی قرار دادند. آنها نشان دادند که هرچقدر هم که مهارت ریاضی دانش‌آموزان زیاد باشد، اضطراب ریاضی می‌تواند عملکرد آنها را تحت‌تاثیر قرار دهد. در واقع اضطراب ریاضی می‌تواند عملکرد دانش‌آموزان را کاهش دهد و حتی عملکردشان را از افرادی که دانش کمتری در ریاضی دارند پایین‌تر بیاورد.
آن‌ها در سطح ساختارهای مغزی نیز نشان دادند که چه اتفاقی در مغز می‌افتد. آزمایش را با یک مساله ساده انجام دادند به این صورت که برای مثال معادله 5+6=11 یا 2=3-6 (یکی درست و دیگری غلط) نمایش داده میشد و از افراد خواسته میشد مشخص کنند که کدام معادله درست است. فعالیت مغزی در شرکت‌کننده‌ها متفاوت بود به گونه‌ای که افرادی که گزارش کرده بودند ریاضی آنها را مضطرب می‌کند، فعالیتی را در ناحیه پیشانی‌آهیانه‌ای نشان دادند، در حالیکه که افرادی که اضطراب ریاضی را گزارش نکرده بودند در آن ناحیه از مغز فعالیتی نشان ندادند. این در حالی است که هر دو گروه پاسخ‌های یکسانی به سوالات داده بودند.
آنها همچنین افزودند، دانش‌آموزانی که مهارت خوبی در ریاضی دارند، گنجایش زیادی در مغزشان برای نگه‌دای اطلاعات دارند و از استراتژی‌های پیشرفته که نیازمند توانایی‌های شناختی زیادی است، استفاده می‌کنند، اما آن دسته از افرادی که اضطراب ریاضی دارند وقتی مضطرب می‌شود، سیستم هیجانی مغز با توانایی آنها برای نگه‌داری اطلاعات تداخل ایجاد می‌کند، بنابراین عملکرد آنها بسیار بدتر از حد انتظار می‌شود.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0