افسانه ها و باورهای غلط در مورد سالمندی و مغز

❌شما نمی توانید مغز خود را تغییر دهید!❌

✅ مغز به طور پیوسته در پاسخ به تجارب شما تغییر می کند و این انعطاف پذیری را تا سالمندی حفظ می کند. هر کاری که انجام می دهیم و درباره آن فکر می کنیم در الگوهای فعالسازی مغز ما منعکس می شود. محققان می توانند این الگوها را در اسکن های تصویربرداری از مغز که نشان دهنده بخش های فعال مغز در حین انجام فعالیتی خاص است، مشاهده کنند. تغییر در تفکر یا رفتار، تغییرات در سیستم های درگیر در مغز را افزایش می دهند. به همین دلیل است که درمان های روانشناختی که به افراد تغییر الگوهای رفتاری و افکاری منفی را می آموزد، می تواند در درمان برخی از اختلالات مغزی موثر باشد. شواهد تصویربرداری مغز نشان می دهد که مسیرهای مختل شده در مغز به دنبال درمان موثر و کارآمد، تغییر می کنند.

❌روزانه هزاران نورون از بین می روند!❌

✅ این باور به دلیل تلاش برای شمارش تعداد نورون ها در بخش های مختلف مغز به وجود آمد. اکنون محققان می دانند که مغز نسبتاً تعداد کمی از نورون های خود را در گذر عمر از دست می دهد. این کاهش در بخش های خاصی از مغز مانند هیپوکامپ و توده سیاه، متمرکز است که می تواند توجیه کننده علت افت عملکرد در حافظه و چابکی جسمانی مرتبط با سن باشد.

❌مغز قادر به ساخت نورون های جدید نیست!❌

✅تحقیقات در چند سال اخیر، این باور را از بین برده است. اکنون مشخص شده است که مناطق خاصی از مغز از جمله هیپوکامپ و پیاز بویایی (مرکز پردازش بو)، به طور دائم نورون های جدیدی می سازند و بسیاری از آنها در مدارهای مغز نقش هایی کاملاً عملکردی دارند.

❌از دست دادن حافظه با افزایش سن، اجتناب ناپذیر است!❌

✅ بسیاری از افراد با وجود سن زیاد، همچنان در کارکردهای شناختی سالم هستند. بدیهی است که ژنتیک در سالمندی موفق، نقش دارد، اما اینکه زندگی روزمره ما چگونه است، نیز مهم و امری قابل کنترل است. فعالیت بدنی و ذهنی، رژیم غذایی، ارتباطات اجتماعی، چگونگی مدیریت استرس و بینش ما نسبت به جهان و خود، همگی از عوامل مهم سالمندی سالم هستند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0