افسردگی پس از زایمان

تاریخ انتشار: آوریل 13, 2019

خلاصه: سازمان غذا و داروی آمریکا(FDA)، نخستین دارو برای درمان افسردگیِ پس زایمان را تأیید کرد. داروی جدید می‌تواند باعث فروکشی علائم افسردگی بعد از زایمان ظرف سه روز شود.

سالانه 400 هزار نفر از زنان آمریکایی مبتلا به افسردگیِ پس از زایمان می‌شوند. از هر 9 زن یک نفر در طول زندگی خود به این بیماری مبتلا می‌شود. این مادران بعد از زایمان، غم‌زدگی، ناامیدی، کاهش انرژی و افکار خودکشی را تجربه می‌کنند، با این حال داروهای ضد افسردگی رایج حداقل 2 الی 3 هفته زمان می‌خواهند تا این اختلال را بهبود ببخشند؛ حتی شاید مفید واقع نشوند. سازمان غذا و داروی آمریکا به‌تازگی دارویی را تأیید کرده است که علائم افسردگی پس از زایمان را ظرف دو و نیم روز تخفیف می‌دهد و اثرات درمانی آن تا یک ماه پایدار است. از آنجایی که نوزاد تازه متولد شده نیاز به حمایت مادر دارد، درمان هرچه سریعتر این افسردگی ضرورت پیدا می‌کند بنابراین چنین داروی جدیدی تفاوت بسیار زیادی را ایجاد می‌کند. این داروی جدید که برکسانولون نام دارد در بیمارستان و مراکز درمانی به صورت وریدی طی 60 ساعت به بیمار تزریق می‌شود. در حال حاضر قیمت این دارو 34 هزار دلار است و کمپانی سازنده در حال تلاش برای ساخت مدل خوراکی آن است.
می‌دانیم که ضد افسردگی‌های رایج از طریق آزادسازی مونوآمین‌ها در مغز فعالیت می‌کنند اما برکسانولون به کلی از مسیری جدید روی مغز اثر می‌گذارد. این دارو که آنالوگ آلوپرگنانولون است با تنظیم سیستم GABA در مغز با افسردگی مقابله می‌کند. آلوپرگنالونول ماده‌ای است که در طی بارداری ترشح می‌شود و باعث شادابی و خلق بالا در مادر می‌شود. گفته می‌شود که افت ناگهانیِ سطح آلوپرگنانولول پس از زایمان باعث پدیدار شدن علائم افسردگی می‌شود. تزریق برکسانولون می‌تواند دوباره سطح این ماده در بدن را به سطح آن در سه ماهه سوم بارداری برساند.
شدت افسردگی پس از زایمان را با معیاری به نام معیار هامیلتون می‌سنجند. پیشتر ثابت شده بود که داروهای ضد افسردگی رایج در سه روز اول مصرف تنها 1 الی 3 نمره از معیار هامیلتون می‌کاهند، در حالی که در یک کارآزمایی بالینی دیده شده است که برکسانولون قادر است تا 21 امتیاز از نمره هامیلتون بکاهد.
اولین بیماری که با برکسانولون درمان شده است از درمان خود به شدت رضایت دارد. او بیان می‌کند که بعد از زایمان به شدت ناراحت و بی‌اشتها بوده است، نسبت به نوزاد خود حس تنفر داشته و تصمیم به خودکشی داشته است، اما تنها بعد از 24 ساعت از شروع درمان تمام این علائم در او از بین رفته‌اند.
در آزمایش‌ها مشخص شده است که شایعترین عوارض جانبی این دارو خواب‌آلودگی، منگی و سردرد هستند.
بی‌شک ساخت این دارو پنجره‌ای جدید به سوی درمان‌های مدرن افسردگیِ پس از زایمان باز می‌کند.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0