بازیابی بینایی در موشها با تبدیل سلولهای پوستی به سلولهای حسگر نوری

محققان روشی کشف کرده اند که به وسیله آن سلولهای پوستی به  سلولهای دریافت کننده نوری استوانه ای تبدیل می شوند.

این روش برای بازیابی سلولهای بینایی پیر در چشم سالخورده و تخریب لکه زرد و سایر مشکلات مربوط به شبکیه چشم مناسب است.

این روش پیش تر با تبدیل سلولهای پوستی و خونی به سلولهای بنیادی و سپس برنامه ریزی این سلولهای بنیادی به سلولهای دریافت کننده نوری صورت میگرفت که این پروسه شش ماه طول میکشید.

اما در این پروژه محققان مستقیم سلولهای پوستی را با گذراندن یکسری روش های شیمیایی به سلولهای دریافت کننده نور و ظرف مدت ده روز تبدیل کردند.

روش شیمیایی دوباره برنامه ریزی سلول های پوست شامل شستشو سلولهای پوستی در کوکتلی از پنج ترکیب از مولکول های کوچک است که با هم به صورت شیمیایی مسیرهای مولکولی وابسته به سرنوشت سلولهای استوانه ای گیرنده نور را واسطه گری میکنند.

در نهایت محصول این شستشو سلولهای استوانه ای دریافت کننده نور هستند که هر دو عملکرد و شکل ظاهری سلولهای استوانه ای را تقلید میکنند.

محققین همچنین با تکثیر بیان ژنی این سلولها متوجه شدند که ژنهای بیان شده توسط این سلولهای تولید شده همانند ژن های بیان شده توسط همان سلولهای اصلی هستند و به طور همزمان تحریک پذیری ژن های مربوط به سلولهای پوستی در این سلولهای تولید شده کاهش پیدا کرده و سرکوب شده است.

محققین این سلولهای را در چشم موشهایی که دچار تخریب لکه زرد شده بودند قرار دادند و میزان تنگی مردمک چشم آنها که وابسته به عملکرد سلولهای استوانه ای دارد را در نور ضعیف مطالعه کردند و مشاهده کردند که یک ماه پس از پیوند این سلولها ۴۳ درصد عملکرد مردمک چشم آنها در نور کم بهبود یافته است و این موشها بیشتر تمایل دارند که در محیط های تاریک باشند چون توانایی بینایی آنها بهتر شده است.

همچنین محققان پس از سه ماه از پیوند این سلولها متوجه شدند که این سلولها همچنان زنده هستند و اتصالات سیناپسی نیز با نورونها در لایه درونی شبکیه ایجاد کرده اند.

با مطالعات بیشتر شاید بتوان این روش را در انسانها نیز به کار برد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0