با چشمانتان بخورید!

با چشمانتان بخورید! واقعیت مجازی می‌تواند طعم و مزه غذا را تغییر دهد.

تاریخ انتشار: نوامبر 05, 2018

خلاصه: انسان‌ها از یک غذای خاص لذت می‌برند آن هم نه تنها به سبب شیرین، شور یا لذیذ بودن آن بلکه به تاثیر از محیطی که در آن به خوردن می‌پردازند. محققان دانشگاه تغذیه Cornell با استفاده از واقعیت مجازی نشان داده‌اند که چگونه درک مردم از غذای واقعی می‌تواند توسط محیط اطراف دستخوش تغییر شود.

مطابق نظر دکتر Robin Dando هنگام غذاخوردن نه تنها طعم و عطر غذاها، بلکه داده‌های حسی را نیز از محیط اطراف (از چشم‌ها، گوش‌ها و حتی خاطرات) دریافت می‌کنیم.
حدود ۵۰ شرکت‌کننده از دوربین‌های واقعیت مجازی استفاده می‌کردند در حالی که در کمال ناآگاهی از سه نمونه یکسان پنیر آبی می‌خوردند. شرکت‌کنندگان از طریق واقعیت مجازی در یکی از سه مکان مختلف زیر قرار داشتند؛ اطاقک حسی استاندارد، میز مطبوع موجود در یک پارک و انبار غله گاو.
میزان زنندگی و تندی گزارش شده پنیر در انبار غله بیشتر از دو محیط دیگر بود. در ضمن میزان شوری پنیر در سه محیط یکسان معرفی شد.

طبق گفته دکتر Dando محیط اطراف نقشی مهم در تجربه غذا ایفا می‌کند. او در ادامه خاطر نشان کرد که این تحقیق بر این قضیه صحه می‌گذارد که واقعیت مجازی می‌تواند محیط شناوری را برای آزمایش فراهم آورد. بدین شکل که نقشی برای محیط اطراف در غذاخوردن قائل می‌شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0