به سر و صدای درون مغزتان توجه کنید!

نگاهی به فنجان مورد علاقه خود بیندازید؛ احتمالاً مثل همیشه به نظر می رسد اما نورون های شما چنین فکری نمی کنند! نورون ها در پاسخ به یک محرک بینایی به روش های متفاوتی پاسخ می دهند .

محققان دانشکده پزشکی بیلور تحقیقاتی در زمینه اهمیت این تفاوت و اینکه بخش هایی از این تفاوت مربوط به تغییر در تمرکز فرد است یا نه انجام داده اند. دکتر جورج دنفیلد می گوید : برای مثال فعالیت نورون ها هنگامی که با ایده نوشیدن قهوه یا با فکر کردن به کاری که در آن زمان قهوه می خورید متفاوت است البته هنوز اطلاعات کاملی در دسترس نیست. یکی از این فرضیه ها این است که مغز به نوعی شلوغ است و راه های تصادفی گوناگونی برای نورون ها جهت پاسخ دهی وجود دارد .

دنفیلد و همکارش در مطالعه ای اخیر دریافته اند که این تفاوت فقط به خاطر شلوغی مغز نیست بلکه می تواند به دلیل نوسانات در پیام های داخلی ایجاد شده مثل تمرکز باشد در نتیجه هر چه میزان توجه فردی پراکنده تر باشد نورون ها نیز متفاوت تر پاسخ خواهند داد. این مطالعه بر روی پریمات های غیر انسانی صورت گرفت که برای انجام وظایف ساده تربیت یافته اند. آنها به یک مانیتور که دو الگوی متفاوت را در میدان دید محیطی شان نشان می دهد خیره می شدند و به یک الگو یا هر دوی آنها توجه می کردند. این کار جهت مقایسه مغز تک کاره با چند کاره است. الگو ها به صورت تصادفی تغییر می کردند اما میمون ها آموزش دیده اند تا الگوی مشخصی را پیدا کنند. وقتی آن تصویر را پیدا می کردند چشمانشان را به آن سمت حرکت می دادند که این کارشان همزمان با فعالیت های مغزی توسط محققان ثبت می شد. دنفیلد بیان می کند این تفاوت در فعالیت نورون ها علاوه بر شلوغی حاکی از تغییرات مهمی در مغز است که مربوط به رفتار فرد می باشد مثل تغییر میزان توجه فرد. مدل های آماری روزی می توانند تغییرات تمرکز فرد را نمایش دهند که در موضوعات نورولوژیکی مثل اوتیسم یا اختلال کمبود تمرکز کمک های شایانی خواهد کرد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0