تاثیر ورزش بر مغز کودکان

بازی فوتبال میتواند باعث تغییراتی در مغز کودکان شود!

تاریخ انتشار: نوامبر 25, 2018

حتی یک فصل فوتبال بازی کردن در مدرسه کافی است تا تغییرات میکروسکوپی در ساختار مغز رخ دهد.
محققین دانشگاه کالفرنیا با انجام مطالعه‌ای بر روی دانش‌آموزانِ سنین ۱۵ تا ۱۷ سال به یافته‌ی جالبی دست پیدا کردند. آنها با مقایسه MRI انجام شده بر روی آن‌ها، قبل و‌ بعد از حضور در تیم فوتبال، تغییراتی در ساختار خاکستری در جلو و عقب مغز و همچنین در ساختار عمقی مغز آن‌ها یافتند. نکته‌ی مهم اینکه هیچکدام از این دانش آموزان دچار ترومای سر نشده بودند.

اما علت این تاثیر چه میتواند باشد؟

علت قطعی همچنان ناشناخته است ولی میتوان حدس زد به دنبال ورزش‌هایی مثل فوتبال، بسکتبال، هاکی و… مغز در حفره‌ی جمجمه دچار تکان‌های مکرری میشود، این تکان‌ها و آسیب‌های جزئی وارده به مغز احتمال اختلالات نورولوژیک و مشکلات شناختی را در طول زمان بالا میبرد؛ بدون اینکه حتی ترومای واضحی به سر وارد شود.
در طی دهه‌‌ی گذشته محققین نشان دادند که تعداد قابل توجهی از بازیکنان حرفه‌ای سایق فوتبال و سربازان بازنشسته در سنین بالا دچار یک بیماری نورودژنراتیو تازه شناخته شده به نام انسفالوپاتی ترومایی مزمن (CTE) میشوند. CTE میتواند باعث اختلالات خلقی، مشکلات شناختی و نقص حرکتی در سنین بالا شود. در این اختلال میزان پروتئین تاو (tau protein) در مغز افزایش می‌یابد. تشخیص CTE بر اساس یافتن این پروتئین در مغز در اتوپسی بیماران پس از مرگ بوده است.
همچنین در مغز این افراد تغییرات مولکولیِ مرتبط با سایر بیماری‌های نورودژنراتیو مثل پارکینسون و دمانس رخ میدهد. یافته‌های MRI نیز نشان دادند که قسمت خاکستری و سفید مغز ،هر دو درگیر میشوند.
درگیری قسمت خاکستری مغز در دو سطح کورتکس مغز و هسته‌های عمقی رخ میدهد. تغییرات کورتکس بیشتر در قسمت قدام و خلف مغز که وظیفه‌ی اعمال پیچیده مثل حافظه، توجه و شناخت را برعهده دارند، رخ میدهد. البته طبق مطالعات این آسیب‌های وارده به سر، باعث تغییری در عملکرد شناختی بازیکنان در طی سالها نمیشود. قسمت سفید مغز هم به مرور زمان ضعیف میشود.

طبق یافته‌ها، مغز بازیکنان جوان در حال رشد و نمو است و این تغییرات میتوانند اثر آسیب‌های وارده به مغز را خنثی کنند.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0