خواب بیشتر و نمره بهتر!

تاریخ انتشار: فوریه 10, 2019

خلاصه: تحقیقات جدید نشان داده‌اند که دانش‌‌جویان با خواب شبانه ۸ ساعته عملکرد بهتری در امتحانات نهایی نسبت به هم‌سالان خود داشتند.

محققان با طراحی «چالش خواب ۸ساعته» تاثیر خواب و عملکرد نهایی گروهی از دانش‌جویان را بررسی کردند. در این مطالعه به دانش‌‌جویان وعده داده‌ شد که درصورت داشتن ۸ ساعت خواب شبانه به نمره‌ی امتحانات نهایی آن‌ها اضافه خواهد شد.
این مطالعه نشان داد که برخلاف باور عمومی دانش‌‌جویان مبنی بر فداکردن خواب خود در شب‌های امتحان، خواب بهتر با عملکرد قوی‌تری در امتحانات ارتباط دارد. این موضوع با سطح تحصیلی دانش‌‌جویان یا داشتن اطلاعات تخصصی درباره‌ی خواب ارتباطی نداشت. هرچند که دانش‌‌جویانی که این چالش را با موفقیت به انجام رساندند، نمره اضافی خود را دریافت کردند، اما این نمره در آنالیز نتایج حاصل از مطالعه گنجانده نشده‌ است.
با وجود اینکه دانش‌‌جویان از آسیب‌های شب‌بیداری و عدم خواب کافی اطلاع دارند، اما معمولا خواب خود را فدای انجام تکالیف تحصیلی خود می‌کنند، چون معتقدند زمان کافی برای انجام تکالیف، فعالیت‌های فوق برنامه، و سایر فعالیت‌ها وجود ندارد.
در این مطالعه گروهی از دانش‌‌جویان روان‌شناسی، علوم‌اعصاب و طراحی داخلی وارد مطالعه شدند. دانشجویان طراحی داخلی برخلاف دانش‌جویان روان‌شناسی و علوم اعصاب اطلاعات‌ تخصصی در زمینه‌ی خواب نداشتند. خواب این دانش‌‌جویان توسط مچ‌بند‌های مخصوصی برای ۵ روز مانیتور شد. دانش‌‌جویان انتخاب شده لزوما جزو نفرات برتر کلاس خود نبودند.
این مطالعه نشان داد که فارغ از سطح تحصیلی دانش‌‌جویان، دریافت خواب کافی سبب افزایش تقریبا ۴ نمره در امتحانات آن‌ها می‌شود. این افزایش نمره جدا از نمره‌ی اضافه شده به آن‌ها در ازای انجام چالش بود. حتی یکی از دانش‌جویانِ نسبتا ضعیف اظهار کرده بود که برای اولین بار مغزش در طول امتحان کار کرده‌ است.
مطالعات گذشته نشان می‌دهد که تنها ۱۰ درصد دانش‌‌جویان در ایام امتحانات خواب ۸ ساعته تجربه می‌کنند. اکثریت دیگر آن‌ها با کاهش زمان خواب، مصرف کافئین، استرس، و مواجه طولانی‌مدت با نور سفید سبب آسیب به بهداشت خواب خود می‌شوند.
در این مطالعه شرط افزایش نمره در صورت انجام چالش خواب ۸ساعته، سبب‌ افزایش ۹۰ درصدی در تعداد دانش‌‌جویانی شد که خواب ۷ساعته دریافت میکردند. حتی تا نیمی از دانش‌‌جویان به خواب ۸ تا ۹ ساعته دست یافتند.
در مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۷ نشان داده شد که شب‌بیداری سبب کاهش عملکرد شناختی در زمینه‌ی تمرکز و خلاقیت می‌شود. این مسئله از آن جهت اهمیت دارد که در بین رشته‌های هنر از جمله طراحی داخلی شب‌زنده‌داری جهت ایجاد الهامات و ایده‌های جدید رایج است.
درنتیجه برنامه‌ریزی جهت استفاده‌ی بیشتر از ساعت‌های روزانه و دریافت خواب کامل شبانه اهمیت دارد. آموزش دانش‌جویان در این زمینه می‌تواند قدمی در جهت کاهش اپیدمی بی‌خوابی در دنیا باشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0