خواب و مغز سالم

کمبود خواب 

تاریخ انتشار: آوریل 04, 2019

از خواب مانند آب و غذا بعنوان یکی از نیازهای اولیه یاد می‌شود و زندگی بدون آن ممکن نیست. یک فرد معمولی حدود یک سوم از عمر خود را در خواب می‌گذراند.
در طول دو دهه گذشته تحقیقات زیادی در زمینه خواب انجام شده است و نقش پر رنگ خواب در یادگیری و حافظه مشخص شده است. همچنین بدیهی است که خواب برای حفظ سلامتی مغز الزامی است. دوره‌های طولانی کمبود خواب سبب نتایج زیان‌باری می‌شود و اختلالات خواب با بیماری‌های روان‌پزشکی همراهی دارد.
تحقیقات جدید نشان می‌دهند که حتی یک شب کمبود خواب سبب افزایش شانس بروز آلزایمر می‌شود. این امر بار دیگر بر اهمیت رعایت بهداشت خوابِ مناسب تاکید می‌کند.
مغز در حین خواب به پاکسازی خود می‌پردازد. این پاکسازی امری اساسی برای حذف رسوباتِ پروتئینی است که مسبب روند پیری مغز و بیماری‌های تحلیل‌برنده آن می‌باشد. کمبود خواب سبب اختلال دراین روند می‌شود. کمبود مزمن خواب سبب رسیدن مواد پروتئینی به سطوح سمی می‌شود. در نهایت رسوب پروتئین‌های سمی در نواحی مختلف مغز سبب افزایش شانس بروز آلزایمر می‌شود.
محققان معتقدند که خواب کافی یک فاکتور محافظتی در برابر بیماری‌های اعصاب و روان می‌باشد. ثبات خواب در افراد با اختلالات روان‌پزشکی نیز سبب کاهش علائم می‌شود. با این حال اهمیت خواب توسط جامعه نادیده گرفته می‌شود و بسیاری از افراد از کمبود خواب یا اختلالات الگوی خواب بعلت شیفت‌های کاری خود رنج می‌برند. به همین علت آموزش همگانی درباره اهمیت خواب و بهداشت مناسب آن امری اساسی می‌باشد.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0