رویا و آمیگدال!

خواب REM برای آرامشِ ناحیه هشداردهنده مغز (آمیگدال) لازم است.

قسمت آمیگدالِ مغز هنگامی که ما دچار احساسات ناخوشایند و ترسناک هستیم فعال میگردد. آرامش این ناحیه که مانند زنگ هشدار مغز کار می‌کند برای عملکرد صحیح مغز ضروری می‌باشد. برای این منظور مغز در هنگام خواب، خصوصا در مرحله REM (خواب همراه با حرکات سریع چشم)، نیاز به آرامش دارد. این مرحله از خواب مربوط به رویاهایی‌ است که ما در خواب می‌بینیم.
در آزمایشی محققین افراد را در دستگاه اسکن مغزی (MRI) قرار دادند و بوی نامطبوع و ناخوشایندی را در فضا پخش کردند. این بو باعث بروز احساس ناخوشایند در این افراد شد. سپس از این از افراد خواسته شد که شب را در اتاقی در این آزمایشگاه که مربوط به ثبت امواج مغزی در هنگام خواب در طول شب بود سپری کنند و خواب شب آنها مورد بررسی قرار بگیرد. محققین در هنگام خواب مجدد بوی ناخوشایند قبلی را در فضای اتاق پخش کردند و مشاهده کردند که بخش آمیگدال مغز این افراد مجدد فعال شده و به حالت هشدار در می‌آید حتی در طول خواب. در روند آزمایش مجددا فردا و در طول روز این افراد را در معرض همان بو قرار میدادند. محققین متوجه شدند افرادی که در طول خواب شب، خواب REM آرامی داشته‌اند فردای آن روز وقتی که در معرض همان بو قرار میگیرند قسمت آمیگدال مغز آنها به آن بوی ناخوشایند سازگاری پیدا میکند و طی فردای آن روز دیگر پاسخ هشداردهنده و شدیدی به آن بو نمیدهد.
به گفته سرپرست تیم این موضوع به دلیل سازگاری مغز آنها برای دنبال کردن خاطره ناخوشایند قبلی است. مغز با تقویت کردن یا کاهش دادنِ (تنظیم) یکسری ارتباطات سلولی بین نورونها در طول خواب شبانه این تنظیمات را انجام میدهد.
بدین ترتیب مشاهده شد افرادی که در طی شب قبل خواب REM آرامی نداشتند آمیگدال مغز آنها در روز بعد همچنان به بوی ناخوشایند پاسخ میداد و به آن احساس ناخوشایند سازگار نشده بود.
به گفته تیم تحقیقاتی از نتایج این آزمایشات میتوان برای تشخیص و درمان اختلالاتی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال افسردگی پس از سانحه یا PTSD استفاده کرد. چرا که مثلا افرادی که دچار PTSD هستند نمیتوانند تجربه سانحه پیش آمده را در روز پس از سانحه تحمل کنند و یا افراد مضطرب احساس اضطراب و تنش را همچنان با خود دارند. محققین پیش بینی کرده‌اند که اگر اختلالات خواب REM در این افراد برطرف شود شاید بتواند به درمان آنها امیدوار بود.

به منظور کسب اطلاعات بیشر، اینجا را کلیک کنید.

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0