شاخصه های جذابیت: چگونه می توانیم بگوییم که کسی شما را دوست دارد؟

شاخصه های جذابیت:

یک مطالعه جدید نشان می دهد زمانی که ما به فرد دیگری جذب می شویم تعدادی از رفتارهای غیر کلامی ای از خود بروز می دهیم.

چگونه می توانیم بگویم که کسی شما را دوست دارد؟ تحقیق جدیدی به رهبری دانشگاه دایتون و استاد روانشناسی، متیو.آر. مونتویا انجام شده که به شناسایی تعدادی از این رفتارهای غیر کلامی کمک می کند و این تحقیق توسط جامع ترین تجزیه و تحلیل ها، انجام شده است.

مونتویا گفت: “یک مجموعه خاصی از رفتارهای مرتبط با علاقه وجود دارد و این مجموعه از رفتارها را می توان در فرهنگ های سراسر جهان یافت.”

تماس چشم با چشم، لبخند زدن، شروع گفتگو، خنده و حفظ نزدیکی فیزیکی در فرهنگ های مختلف نشانه دوست داشتن طرف مقابل است. تقلید رفتارها و تکان دادن سر مرتبط با دوست داشتن در فرهنگ های غربی است.

رفتارهای دیگر شامل افشاندن موها، بالا دادن ابروها، حرکات بدن، بالا پایین دادن سر، منظم کردن لباس، ولو شدن یا جمع کردن بدن شواهدی از تمایل و علاقه به فرد مقابل را نشان ندادند.

مونتویا و همکارانش، با بررسی 54 مقاله تجربی در ارتباط با علاقه شخص به فرد دیگر و نحوه رفتار با آن فرد، دقیق ترین رفتارها را تهیه کردند. آنها همچنین توصیف صدها فرهنگ را در رابطه با این رفتارها بررسی کردند تا مشخص شود کدام رفتارها به عنوان شاخصی از علاقه به فرد دیگر شناخته شده است. نتایج آن در پژوهش نامه روانشناسی که توسط انجمن روانشناسی آمریکا ارزیابی شده، منتشر شده است.

مونتویا گفت که یافته ها فراتر از حوزه دوستیابی است.

وی گفت: “این رفتارهای پزشکی با بیماران خود، والدینی با بچه های خود یا فروشنده ای با مشتریان خود است که بروز می کند.” ” و این که ما رفتارهای این چنینی را بروز میدهیم، به تمایلات عاشقانه ما ربطی ندارد یا حداقل ارتباط کمی دارد.”

او توضیح داد که رفتارهای مرتبط با جذابیت، مرتبط با ایجاد اعتماد و برقراری ارتباط بین افراد است.

او گفت: “وقتی کسی را دوست داریم، ما به شیوه ای عمل می کنیم تا آنها به ما اعتماد داشته باشند.” “از این دیدگاه، ما این رفتارها را بروز می دهیم تا میزان اشتراک، وابستگی متقابل و تعهد به توافقی را افزایش دهیم.”

 

 

 

 

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0