شناخت؛ ستون اصلی برج ذهن!

در هر لحظه ذهن آدمی را درگیر فرایندهای ذهنی متعددی است که تعدادی از این فرایندها به شما در کنترل توجه، تعدادی به ترجمه خطوط سیاه متون، تعدادی به به خاطر سپاری معانی و برخی نیز به برداشت کلی از متن کمک می کنند.

حال تصور کنیم که این مکانیسم ها به طور اشتباه انجام شده یا دچار انقطاع گردند.

در این صورت سلامت ذهن به خطر می‌افتد.

در این شرایط گستره وسیعی از اختلالات ذهنی که هرکدام علایم متنوعی را نشان میدهند سر برمی آورند. واضح ترین شکل این اختلالات اختلال بیش‌فعالی توام با کاهش توجه است که به صورت اختلال تمرکز و عدم‌ توانایی ساکن‌ماندن خود را نشان می‌دهد.

همچنین در مواردی از جمله روان‌پریشی، اوتیسم، افسردگی، اضطراب، اختلال استرس پس از سانحه و اختلال وسواسی جبری نیز اختلالاتی در شناخت فرد ایجاد می شود که سبب تغییر نحوه ادراک و توجه فرد نسبت به محیط پیرامون می شوند.

اگرچه علل این تفاوت های فردی در ظرفیت شناختی هنوز به خوبی یافت نشده ولی گمان می رود نحوه متفاوت سیم کشی قسمت‌های متنوع مغزی افراد با هم فرق داشته باشد.

دانشمندان اخیرا به دنبال کشف مارکرهای زیستی اند که اختلال در فعالیت آن ها سبب نقص شناختی می گردد. این مارکرها می توانند به عنوان محل اثر داروهای درمان اختلالات شناختی موثر واقع شوند.

شایان ذکر است که به منظور حفظ سلامت ذهن لازم است نواحی در معرض خطر مغزی شناسایی شده و بدین منظور باید به همه جنبه‌های ذهنی و عملکرد بدنی توجه شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر، اینجا را کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0