مستنداتی برای کشف دنیای مغزتان

🔴 داستان مغز دیوید ایگلمن (2015)

یک مستند بسیار جذاب شش قسمتی که در آن، دکتر عصب‌شناس دیوید ایگلمن به بررسی و پژوهش مغز انسان می‌پردازد. اینکه احساساتمان از کجا می‌آید و چطور کاری را انجام می‌دهیم و … در توضیحات این مستند آمده است که هر چه بیشتر با مغز انسان آشنا شوید، بهتر می‌توانید بشریت را درک کنید.

🔵 ذهن تشریح شده (2019)

ذهن تشریح شده، یک مستند تلوزیونی ساخته شده در سال 2019 است، که ساخت و محتوای بسیار جذابی دارد، این مستند توسط اما استون روایت شده است و موضوعاتی مانند اتفاقاتی که هنگام خواب و استفاده از داروهای روانگردان در مغز صورت می گیرد بررسی می‌کند. این سریال شامل پنج قسمت است که در هر قسمت به یک موضوع پرداخته می شود: حافظه ، رویاها ، اضطراب ، ذهن آگاهی و مصرف دارو‌های روانگردان.

🟢 میدان ذهن(2017)

«میدان ذهن»، مستندی در ژانر پژوهشی، محصول کشور امریکا در سال 2017 و تولید «یوتیوب پریمیوم» است. در این مستند شاهد سفری به اعماق حیرت انگیز ذهن انسان و کندوکاو در پهنه اسرارآمیز آن باشید. این مستند در سه فصل و هر فصل شامل 8 قسمت تاکنون تهیه شده و در هر قسمت به یک موضوع می پردازد.

🟡 فضای ذهنی راهنمایی برای خواب (2021)

«فضای ذهنی، راهنمایی برای خواب»، مستندی انیمیشن‌گونه در ژانر پژوهشی و محصول سال 2021 کشور آمریکا و از تولیدات پلفترم نتفلیکس است. در این برنامه «ایو لوییس پریتو»، مدرس مدیتیشن و آگاهی ذهن نرم‌افزار محبوب «فضای ذهنی»، در طول هفت قسمت پرده از راز پشت یک خواب سالم و باکیفیت در شب بر می‌دارد، باورهای غلط را اصلاح می‌نماید و نکاتی را درمورد داشتن خوابی خوب، سالم و باکیفیت برایتان بازگو می‌کند.

🟠 یک مغز متفاوت (2016)

لویی مشکلات برخی از بیماران مبتلا به صدمات مغزی طولانی مدت را در کشور بریتانیا مورد بررسی قرار می‌دهد. او مدتی را با کارمندان و افراد بستری در درمانگاه توانبخشی نارسایی‌های مغزی می‌گذراند تا درک بهتری را از وضعیت این بیماران و دغدغه‌های خانواده‌های آنها بدست آورد. این درمانگاه یکی از بزرگترین ارائه دهندگان خدمات توانبخشی به بیماران عصبی- رفتاری به حساب می‌آید. از آنجائیکه تغییرات و نشانه‌های فیزیکی ناشی از آسیب‌ مغزی به راحتی قابل مشاهده نیست، اختلالات رفتاری، شناختی و شخصیتی عمده‌ای را برای فرد آسیب دیده به همراه خواهد داشت. افرادی که دچار آسیب مغزی می‌‎شوند، باید خود را از نو بازسازی کنند. آنها باید اصول راه رفتن، صحبت کردن و خوردن غذا را مجدداً بی‌آموزند تا ویژگی‌های رفتاری و شخصیتی پیچیده‌ را مجدداً احیا کنند.

🟣 سفرهایی به لبه‌ی ضمیر ناخوداگاه (2019)

«سفرهایی به لبه ضمیر خودآگاه»، مستندی پژوهشی-ماجراجویانه و محصول سال 2019 کشور انگلستان است. در این مستند، طی سه سفر ماجراجویانه انیمیشنی، به اعماق ذهن انسان نفوذ می کنیم و به بررسی نظریه های روانشناختی که فرهنگ غرب را برای همیشه تغییر داد، می پردازیم. در آخر، جوابی نیز برای این سوال مهم متفکران که «در چه وضعیت های روحی و روانی می توانیم بیشترین شناخت را از خودمان، جهان اطرافمان و جایگاهمان در این جهان پیدا کنیم؟»

🔴 بازی‌های مغز (2021)

بازی‌های مغز نام مجموعه‌ای تلوزیونی است که به موضوعات مورد مطالعه در علوم شناختی می‌پردازد، مثلا این سوال که ذهن چگونه کار می‌کند. یکی از مهم‌ترین چیزهایی که این مستند به آن می‌پردازد خطاهای ذهن است؛ خطاهای ادراکی، خطاهای حافظه، اشتباهات در استدلال کردن، سوگیری در تصمیم گیری‌ها و…

البته این مستند محدود به خطاهای ذهن نیست. در این مجموعه آزمایش‌های روانشناختی فراوانی مورد گزارش و بررسی قرار می‌گیرد و اطلاعات گسترده‌ای در مورد چگونگی پردازش‌های ذهنی و عوامل موثر بر آن در اختیار بیننده قرار می‌گیرد. مثلا اینکه مغز چگونه خشمگین می‌شود، رقابت کردن چه تاثیری بر مغز می‌گذارد، آیا سلامت جسمانی بر عملکرد ذهن موثر است یا خیر، آیا زنان و مردان توانایی‌های ذهنی متفاوتی دارند، چرا انسان‌ها به خرافات باور می‌آورند، کم‌خوابی چه تاثیری بر مغز می‌گذارد، ما چگونه می‌توانیم تخیل کنیم، ذهن حیوانات چگونه کار می‌کند، مغز چگونه تکامل یافته است و موضوعات فراوان دیگری که همگی به ذهن مرتبط هستند. امیدوارم از دیدن این مجموعه لذت ببرید.

🟢 در جستجوی حافظه (2008)

در پاسخ به چیستی حافظه می‌توان گفت:”حافظه همه چیز است؛ بدون آن ما هیچ نیستیم”. این‌ها گفته‌های ریک کندل، یک عصب‌شناس برنده‌ی جایزه‌ی نوبل، به عنوان پیشگام در مطالعه‌ی حافظه می‌باشد. چنانچه وی توضیح می‌دهد، حافظه مانند چسبی است که حیات مغزی ما را منسجم نگه می‌دارد و احساس پیوستگی در زندگی ِ ما را ایجاد می‌کند. مستند “در جستجوی حافظه” ترکیبی جالب از زندگی‌نامه و تاریخ است، که زندگی ِیکی از بزرگ‌ترین عصب‌شناسان قرن بیستم را بازگو کرده، و راهی جدید به سوی پیشرفت علم باز می‌کند. به علاوه  بازسازی دراماتیک و آرشیو زندگی کودکی کندل که زندگی در وین اشغال شده توسط نازی‌ها، و سال‌های مهم زندگی‌اش به عنوان پناهنده‌ای در نیویورک را به نمایش می‌گذارد، این مستند شامل گفتگو‌هایی از کندل، دوستان و خانواده وی، به همراه برخی از سخنرانی‌های عمومی او در نیویورک و وین می‌باشد.

🟡 اسرار مغز (2014 )

مستند ” the secret life of the brain ” یک مجموعه مستند بسیار دیدنی است که توسط شبکه thirteen تولید شده است. این مجموعه داستان‌هایی را از طریق ترکیبی از تجارب شخصی افراد و ارائه تفسیرهای تخصصی درباره‌ی آن و همچنین پخش انیمیشن‌های برتر ارائه می‌دهد. این مجموعه مستند در سال ۲۰۱۴ با عنوان ” مجموعه کامل اسرار مغز ” به زبان فارسی دوبله و پخش گردید.

🟣 مغز یک تاریخچه اسرارآمیز:

این یک مستند جذاب سه قسمتی است. در این مستند علمی با دکتر “میشائیل موسلیی” همراه می‌شویم تا با راز و رمزهای مغز انسان آشنا شویم. این رازها را احتمالا تا کنون نشنیده اید و نه فکر آن به ذهنتان خطور کرده است.

🟠 نبرد ذهن:

این مستند به نبردی که ما در هر تصمیم‌گیری میان شهود و منطق در ذهن‌مان ایجاد می‌کنیم می‌پردازد، کشمکشی که همیشه با ماست. علاوه بر آن به موضوع سوگیری و زیان‌گریزی در انسان و سایر موجودات می‌پردازد و اینکه ما چگونه گاهی بدون منطق و با تعصب عمل می‌کنیم.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0