مشاورعالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی درامور آموزش : هفته آگاهی از مغز با هدف افزایش سرمایه های شناختی جامعه ایرانی وارتقای سطح آگاهی از مغز برگزار می شود

دکتر” محمد تقی جغتایی ” مشاورعالی ستاد توسعه علوم و فن آوری های شناختی اعلام کرد: هفته آگاهی ازمغز با هدف افزایش سرمایه های شناختی جامعه ایرانی و ارتقای سطح آگاهی ازمغز برای هفتمین سال متوالی اوایل اسفندماه امسال بطور گسترده درسراسر کشور برگزار می شود.

دبیر کمیته علمی برگزار کننده هفته آگاهی از مغز گفت:  رویداد هفته آگاهی از مغز با سه شعار اصلی جهانی” ارتقای بهترمغز و عملکردهای آن”،” سرعت بخشیدن به کشف درمان بیماری های مغزی ” و ” مبارزه با برچسب زدن اختلالات مغزی ”  از طریق ترویج آموزش از هفتم الی سیزدهم اسفندماه امسال بطور گسترده  با همکاری و مشارکت نهادهای مردم نهاد و سایر مراکز و سازمان های علمی و تحقیقی برگزارمی شود.

دکتر جغتایی گفت : هفته آگاهی از مغز کمپین جهانی است و این رویداد از سال ۱۳۹۴ در ایران برگزار می شود و امسال نیز با برنامه ‌ریزی انجمن علوم اعصاب ایران و حمایت ستاد توسعه علوم فن آوری‌های شناختی و مشارکت گروه علمی سیناپس، سازمان‌های دولتی، سمن ها، دانشگاه و مراکز بهداشتی و درمانی برای هفتمین سال متوالی به اجرا در می آید. 

 دبیرعلمی برگزارکننده هفته آگاهی  ازمغز خاطر نشان کرد:  در برنامه ‌ریزی‌های صورت ‌گرفته‌، محتواهای علمی امسال نیز مانند سال‌های گذشته، گروه‌های مختلف دانش‌آموزی، دانشجویی، معلمان ، گروه‌های سنی پیش‌دبستانی و دبستان و سالمندان موردتوجه و هدف قرار گرفته‌اند. انتخاب گروه‌های هدف بدلیل آن است که افراد آگاهی‌های لازم با مشکلات شناختی و بیماری‌های رایج مغزی را شناخته و به ‌موقع جهت انجام غربالگری‌های تخصصی و دریافت خدمات درمانی و توان‌بخشی اقدام نمایند.  

وی یا آور شد: آشنایی معلمان  با مفاهیم کارکردهای شناختی و چگونگی به ‌کارگیری اصول شناختی در آموزش و تربیت دانش‌آموزان و همچنین آشنایی با بیماری‌های مغزی و شناختی در این دوره سنی که از اهمیت زیادی برخوردار است ،مورد هدف قرار گرفته و پرداختن به توانمندی‌های شناختی و مشکلات شناختی در دوران میانسالی از دیگر اهداف برنامه‌های امسال است .

دکتر جغتایی اضافه کرد: آنچه در برنامه‌های امسال  درهفته آگاهی از مغز پیش  از سال‌های گذشته موردتوجه قرار گرفته است ،  اهمیت کارکردهای اجرایی برای زندگی سالم و هوشمند در تمام ابعاد و رشد اجتماعی، شغلی و تحصیلی در گروه‌های سنی مختلف است . 

در ادامه‌ این گفت و گو ” سینا توکلی ” دبیر اجرایی هفته آگاهی از مغز نیز گفت: با توجه‌ به ادامه همه‌گیری کووید ۱۹ در کشور و ضرورت توجه به‌ سلامت افراد و رعایت پروتکل‌های بهداشتی، امسال نیز همانند سال گذشته رویدادهای مختلف این هفته  به‌ صورت برخط و حداکثر استفاده از فضای مجازی و محتواهای دیجیتال برنامه ‌ریزی‌شده است. 

وی افزود: در این برنامه تلاش شده تا از انواع روش‌های تولید محتوا و انتقال مفاهیم در تولیدات محتوایی و برنامه‌ریزی‌های صورت‌گرفته استفاده شود. همچنین تلاش شده است تا اصول تولید محتوا و آموزش بر مبنای اصول شناختی در برنامه‌های تدارک‌ دیده‌شده زیر نظر اساتید این حوزه موردتوجه قرار گیرد. 

به گفته وی برنامه‌های این هفته درسه بخش محتواهای ویدئویی، محتواهای متنی و رویدادهای آنلاین برگزارمی‌شود و دراین هفته با برگزاری سمینار علمی یک‌روزه آنلاین با حضور اساتید مطرح حوزه علوم اعصاب شناختی باهدف بررسی سلامت مغز و همه‌گیری کووید ۱۹ در تاریخ ۷ اسفندماه آغاز می‌شود.

سینا توکلی همچین اظهار داشت :  همچنین مجموعه‌ای از وبینارهای آموزشی در حوزه آشنایی با مفاهیم کارکردهای اجرایی و کاربست آن و همچنین تقویت آن برای معلمین برنامه‌ریزی‌شده و امسال برنامه‌های آنلاین ویژه گروه سنی سالمندان نیز تدارک‌دیده‌شده است. 

وی می گوید: همچنین آخرین مقالات علمی حوزه علوم اعصاب شناختی که یافته‌های آن به زبان ساده و کاربردی برای عموم مردم تهیه شده است به همراه محتواهای بصری مکتوب همچون اینفوگرافیک در طول هفته منتشر خواهد شد و علاوه بر این محتواهای ویدئویی با موضوعات آزمایش‌های شناختی، مصاحبه با اساتید حوزه علوم‌شناختی و همچنین چالش‌های شناختی با عموم مردم تولید شده است. 

سینا توکلی اضافه کرد: مسابقه کتاب‌خوانی از دیگر برنامه‌هایی است که به مناسبت هفته آگاهی از مغز اطلاع‌رسانی شده است و برگزاری مسابقه و اهدای جوایز در این هفته اجرا خواهد شد و علاوه بر این برگزاری برنامه سخنرانی‌های علمی ترویجی ویژه دانش‌آموزان و دانشجویان با ارسال ویدئوهای کوتاه و سخنرانی درباره آخرین یافته‌های حوزه علوم اعصاب شناختی با برگزاری رقابت میان شرکت‌کنندگان و اهدای جوایز برگزار می شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0