ورزش چگونه به بهبود عملکرد مغز کمک می کند؟

تحقیقات جدید نشان می‌دهند که ورزش منظم می‌تواند به طور چشمگیری خطرات افسردگی را کاهش داده و باعث افزایش شناخت و حافظه شود.

در کانادا، حدود یک پنجم بزرگسالان در طول زندگی خود یکی از بیماریهای روانی را تجربه می‌کنند. از ایالات متحده نیز آمار مشابهی گزارش شده است.

ورزش پیامدهای فوری و همچنین مزایای بلند مدتی به همراه دارد. تحقیقات نشان می‌دهند که افراد درست پس از یک جلسه، فرصت بیشتری برای تجربه‌ی رویدادهای مثبت و موفقیت در آن روز و همچنین در روزهای بعدی خواهند داشت.

 

 

 

 

 

مطالعات دیگر نشان داده‌اند که ورزش می‌تواند حافظه و شناخت و تفکر را بهبود بخشد. و قطعا اگر شما بتوانید بهتر فکر کنید، ممکن است موفقیت بیشتری کسب کنید.

پس از چند جلسه، مزایای استفاده از ورزش ظاهر می‌شوند. هنگامی که افراد غیر فعال، به مدت چهار هفته به پیاده‌روی و اجرای برنامه‌های ورزشی پرداختند، حافظه‌ی آنان به طور چشمگیری بهبود یافته و میزان استرس و اضطراب آنان رو به کاهش نهاد.

برای افراد مبتلا به افسردگی، ورزش به کاهش نشانگان کمک می‌کند و با توجه به سطح فعالیت از متوسط تا شدید، مزایای بیشتری به دنبال دارد.

اندوکانابینوئیدهای (endocannabinoids) شما چطورند؟

ورزش بر آزادسازی هورمون‌ها و انتقال‌دهنده‌های عصبی تأثیر می‌گذارد که باعث می‌شوند ما احساس بهتری داشته باشیم.

وقتی ورزش می‌کنیم، بدن ما اندورفین ها را آزاد می‌کند. بعضی افراد از آنها به عنوان “هورمون‌های شاد” یاد می‌کنند.

اندورفین‌ها درد را مهار می‌کنند و مانند مورفین‌ها دارای خواص آرام بخشی هستند. این اثرات حتی می‌توانند در فعالیت‌های سطوح پایین‌تر نیز احساس شوند.

علاوه بر این، ورزش، انتقال دهنده‌های عصبی به نام اندوکانابینوئید‌ها را منتشر می‌کند، که با سیستم پاداش مغز مرتبط هستند.

در مطالعاتی که در سال 2017 به انجام رسید، بزرگسالانی که در جلسات ورزش شرکت کردند، افزایش در اندوکانابینوئید‌ها و همچنین کاهش افسردگی، تنش و خلق و خوی منفی را تجربه کردند.

درمجموع، اعتقاد بر این است که ورزش منجر به احساس سرخوشی (euphoric feeling) و به اصطلاح “سرخوشی دویدن” (runner’s high) می‌شود.

نشان داده شده است ورزش منظم به افزایش اعتماد به نفس سالمندان کمک می‌کند، که به نوبه‌ی خود برای برخوردار بودن از سلامتی روانی حائز اهمیت است.

همچنین از لحاظ جسمانی فعال بودن می‌تواند فرصت های زیادی برای تعامل با دیگران از لحاظ اجتماعی فراهم کند که باز هم برای سلامت روانی مفید است.

عملکرد مغز خود را بهبود دهید:

ورزش منجر به افزایش BDNF (عامل نوروتروفیک مشتق شده از مغز) می‌شود که سطوح بالاتر آن ممکن است خطر ابتلا به بیماری پارکینسون و آلزایمر را کاهش دهد.

توأم با افزایش سن، حجم مغز نیز کاهش می‌یابد. با این حال، یک بررسی مطالعات کنترل شده نشان داد که افرادی که برنامه‌ی تمرینات ورزشی مانند راه رفتن، دویدن یا دوچرخه سواری داشتند، در مقایسه با افرادی که ورزش نکرده بودند، افزایش نسبتاً خوبی در حجم هیپوکامپ (بخشی از مغز درگیر احساسات) داشتند.

داشتن اندام متناسب نیز با یکپارچگی بیشتر فیبرهای عصبی در مغز همراه است که به نوبه‌ی خود با عملکرد مغز بالاتر مرتبط است.

در نهایت، به نظر می‌رسد که ورزش باعث بهبود حافظه و شناخت می‌شود. به عنوان مثال، در مطالعه‌ای، اجرای یک برنامه‌ی شش ماهه‌ی فعالیت بدنی برای بزرگسالانی که دارای اختلال حافظه بودند، پیشرفت قابل توجهی در شناخت آنان (طی یک دوره‌ی پیگیری شده‌ی 18 ماهه) به دنبال داشت.

کاهش خطرات دمانس:

اگر هفت الی هشت درصد از بزرگسالان کانادایی را که دچار دمانس هستند، به حساب بیاورید، آمار تعداد کانادایی‌هایی که بیماری‌های روانی را تجربه می‌کنند، به میزان قابل توجهی درحال افزایش است.

معلوم نیست که آیا حافظه و شناخت بهبود یافته از طریق فعالیت‌های بدنی به کاهش ریسک دمانس نیز کمک می‌کند یا نه.

در مطالعه‌ای بر روی افراد مبتلا به دمانس، هیچ پیشرفتی در بهبود شناخت و کاهش نشانگان آن از طریق ورزش مشاهده نشد.

ناگفته نماند که در همین مطالعه‌ی مشابه، بهبود مشاهده شده در توانایی بیماران دمانسی در انجام فعالیت‌های روزانه بیشتر مربوط به لباس پوشیدن و حمام کردن بود. این ممکن است به افزایش عدم وابستگی آنان کمک کند.

بسیاری از محققان بر این باورند که مطالعاتی که تاکنون در باره‌ی تأثیر ورزش بر دمانس انجام شده‌اند، از کیفیت پایینی برخوردار هستند و ممکن است تصویر واقعی را نشان ندهند و البته نباید فراموش کنیم که ورزش برخی از عوامل خطر مرتبط با دمانسی مانند افزایش فشار خون و دیابت را بهبود می‌بخشد.

در نهایت بسیار واضح است که:

انجام حداقل 150 دقیقه فعالیت بدنی در هفته، در سطوح متوسط تا شدید، در کوتاه مدت ما را تیزتر می‌کند و حتی ممکن است در مقابل بیماری‌های روانی آینده از ما محافظت کند.

این که آیا شما هاکی یا بسکتبال بازی می‌کنید، با دوچرخه به سر کار میروید یا روزانه دقایقی تمرین یوگا را انجام می‌دهید، تقریباً همه، صرف نظر از شکل و یا اندازه‌ی بدن، می‌تواند راهی به سوی سلامتی ذهنی و جسمی شما باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0