پارادوکس در لوب فرونتال! جایی که اگر آسیب ببیند حتی خودشان متوجه آن نمی شوند!!

لوب فرونتال در قسمت جلوی مغز قرار دارد و خروجی مغز محسوب می شود. همچنین تصمیم گیری، برنامه ریزی و اراده نیز بر عهده این لوب است. افرادی که لوب فرونتال آنها آسیب ببیند به ظاهر در گفتگوهای کوتاه عادی به نظر می رسند، اما در انجام کارهای روزمره خود مانند آشپزی و … مشکلات زیادی دارند.

بدون مراجعه به متخصص آسیب های اکتسابی مغز تشخیص این تناقض تقریباً غیر ممکن است زیرا در بسیاری از موارد فرد کاملاً عادی به نظر می رسد و در نتیجه ممکن است از مشکلات روزمره خود آگاه نباشد یا تکذیب کند در واقع علت این ناآگاهی آسیب بخش هایی از مغز است که در کنترل خود نقش دارند. دلیل دوم این ناآگاهی تفاوت مهارت های مورد نیاز برای انجام مصاحبه با متخصصان جهت ارزیابی و انجام کارهای روزمره فردی است . در واقع نقش لوب فرونتال در کارهای روزمره معنا پیدا می کند و به همین دلیل باید سطح توانایی های فرد در انجام کارهای مشابه روزمره همانند خرید کردن و … مشاهده و ارزیابی شود.

در مورد این بیماری نبود متخصص می تواند مشکل ساز شود زیرا در کشور هایی مانند ولز و انگلیس ارزیابی بیماران جهت تشخیص اینکه نیاز به مراقبت های بیشتر دارند یا نه بر عهده مدیران سلامت یا بهداران است که فاقد تخصص در این زمینه بوده و فرد را در طول یک تست کوتاه حضوری ارزیابی می کنند و این دقیقاً همان موقعیتی است که پارادوکس لوب فرونتال تشخیص داده نمی شود.

0

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
0